ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 17:21

"Türkiye sınırında 1 miyon mayın gömülü"


AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman, mayın üretiminin yaklaşık 3 ile 75 dolara mal olmasına rağmen 300 ile bin dolara temizlendiğini belirterek, ''1 milyon 150 bin metrekarede temizlik olmasına rağmen yaklaşık 977 bin mayın, Türkiye topraklarında, sınırlarında gömülü'' dedi.
     TBMM Genel Kurulu, Meclis Bakanvekili Meral Akşener başkanlığında toplandı.
     Akman, 4 Nisan Uluslararası Mayın Bilincini Geliştirme Günü dolayısıyla yaptığı gündemdışı konuşmada, kara mayınlarının, her yıl yaklaşık 15-20 bin kişinin ölümüne, çok daha fazla insanın sakatlanmasına neden olduğunu söyledi.
     Yahya Akman, 1938'den beri kullanılan antipersonel kara mayınlarının, 78 ülkenin toprakları içinde bulunduğunu belirtti.
     Mayın üretiminin yaklaşık 3 ile 75 dolara mal olurken, bir mayının 300 ile bin dolara temizlendiğini vurgulayan Akman, ''Eğitimli personelin gerçekleştireceği mayın temizleme işinde bile temizlenen her 5 bin mayın için yaklaşık 1 personelin öleceği, 2 personelin ciddi şekilde yaralanacağı varsayılmaktadır'' dedi.
     Akman, özellikle sınırdaki mayınların temizlenmesi için mücadele verdiklerini dile getirerek, 1 milyon 150 bin metrekarede temizlik olmasına rağmen yaklaşık 977 bin mayının Türkiye topraklarında, sınırlarında gömülü olduğunu bildirdi.
    
     -Alparslan Türkeş'in ölüm yıl dönümü-
    
     MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Alparslan Türkeş'in ölümünün 16. yılı nedeniyle gündemdışı söz aldı. Vural, Türkeş'in, devletin ve milletin derdini kendi derdi bilen, büyük vatansever, ömrünü milletine vakfetmiş bir kişi olduğunu belirtti.
     Türkeş'in siyaset felsefenin temelinde, Türk milletinin ellerinde yükselen milli devlet olduğunu ifade eden Vural, Türkeş'in, Türk milletinin yönetim yolunu, kader çizgisini daima demokratik milli devlette gördüğünü söyledi.
     Vural, Türkeş'in, tarihin haklı çıkardığı bir lider olduğunu belirterek, ülkenin son günlerde, Türkeş'in, milli devlet, milliyetçilik anlayışına daha çok ihtiyaç duyduğunu savundu. Vural, Türkeş'in hayatının, milleti bölüp parçalamak isteyenlere karşı mücadeleyle geçtiğini, tek sevdasının Türk milleti olduğunu kaydetti.
     CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla yaptığı gündemdışı konuşmada, bağımsız yargının en önemli unsurunun, avukat olduğunu belirtti. Havutça, avukatların susturulduğu yerde yargı bağımsızlığından söz edilemeyeceğini, yargı bağımsızlığının olmadığı yerde bireysel hak ve özgürlüklerin olamayacağını vurguladı.
     Avukatların sorununun, bağımsız yargı, hukuk devleti, demokrasi, adalet sorunu olduğunu belirten Havutça, ''İktidar paket üzerine paket çıkarıyor ama bu paketlerden adalet, özgürlük, adil yargılama hakkı çıkmıyor. Adalet sarayları, paket ve kömür dağıtılan yerler değil, adaletin dağıtıldığı yerler olmalıdır'' diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER