ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 14:18

"Türkiye hakettiği konuma gelecek"

"Türkiye hakettiği konuma gelecek"


 AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, 54 milletvekili arkadaşıyla Doğu ve Güneydoğu'da üç şehri gezdi ve çözüm sürecini anlattı. Dağ, "Sorun bitecek, ülke hakettiği konuma gelecek." dedi.

Çözüm süreci için Doğu ve Güneydoğu illerinde üç günlük tura çıkan 54 milletvekili arasındaki tek İzmirli olan Dağ Diyarbakır, Batman ve Siirt'te esnaf ve köylü vatandaşlarla biraraya geldi, çözüm sürecini anlattı. Bölge halkının zihnindeki soru işaretlerini gidermek istediklerini, yıllardır ülkenin en önemli problemi olan teröre halkla birlikte çözüm getirmek istediklerini kaydeden Dağ, "Gerçek iletişim dille olmaz, gönüller arasında bağ kurarak olur. AK Parti, 780 milyon kilometrekarelik bu vatanın her bölgesinde yaşayan insanlarla gönül bağı kurdu. Bunun içindir ki bugün yedi bölgenin yedisinden de oy alabilen tek partidir. Bu millet bize bir görev verdi, 'Artık bu sorunu çözün.' dedi. Ben 1980 doğumluyum, kendimi bildim bileli terör, her dönem ülkenin en önemli sorunu oldu. Artık daha fazla devam edemez dedik ve taşın altına tüm gövdemizi koyduk. Allah'ın izniyle bu millet, hep birlikte bu sorunun üstesinden gelecektir." şeklinde konuştu.

AK Parti iktidarı döneminde inkarcı politikaların sona erdiğini ifade eden Hamza Dağ, “1980 askerî darbesinden sonra ülkede kasıtlı olarak uygulanan inkar politikalarıyla milletin fertlerini birbirine düşman etmeye çalıştılar. Akıl ve mantık dışı yasaklarla millete zulmettiler. Bugün gelinen noktada insan hakları, düşünce ve ifade özgürlüğü bağlamında bu yasaklar bir bir kaldırıldı. Kürtçe eğitim kursları serbest bırakıldı, Kürtçe yayın serbest bırakıldı, Kürtçe savunma hakkı getirildi, üniversitelerde Kürt Dili ve Edebiyatı bölümleri açıldı. Herkesin kendini nasıl mutlu hissediyorsa o şekilde yaşamasına olanak sağlandı. Bu gezide şunu çok net gördüm ki gelinen noktada herkes, umutlarını çözüm sürecine bağlamış. Bölge halkının gözlerinin içi gülüyor, insanlar bu sürecin başarıya kavuşmasını yürekten istiyor.” dedi.

Temel problemlerin altında, terörden kaynaklanan göçün yattığını söyleyen Milletvekili Dağ, “Bu insanların çoğu, zorunlu göç etti. Bugün çözüm süreci başarılırsa tersine bir göç başlayacaktır. Bölge, ekonomik anlamda canlanacaktır. Bu bölge tarım, turizm, sanayi gibi alanlar için eşsiz özelliklere sahip. İnşallah süreçle birlikte bu alanlarda patlama yaşanacak ve bölge hakettiği zenginliğe, gelir dağılımına kavuşacaktır.” diye konuştu.

Anketlerde Ege Bölgesi'nde sürece desteğin, diğer bölgelere oranla daha az çıkmasını da değerlendiren Hamza Dağ, "Bunun nedeni, Ege'de yaşayan insanların çözüm istememesinden kaynaklanmamaktadır. İzmir'de yaptığım ziyaretlerde, hemşehrilerimin aslında sürece destek verdiğini, millete korku salarak bu sorunun devam etmesini isteyenlerin söylemlerinden olumsuz etkilenerek, bu kadar iyi gitmesine rağmen sonucunda olumsuz bir durumla karşılaşma şüphesi içinde olduklarını gördüm. Ne yazık ki birtakım art niyetli, sorundan beslenen insanlar, yalan yanlış propagandalarla kafaları karıştırmaktadır. Önümüzdeki günlerde seçim bölgelerimizde sokak sokak gezmeye devam ederek, bütün ayrıntılarıyla süreci anlatacağız.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER