ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Haziran 2014 Cuma 20:18

Türkiye-Fransa ilişkileri masaya yatırıldı

Türkiye-Fransa ilişkileri masaya yatırıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Elysee sarayında bir araya geldi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüşmesinde, Türkiye-Fransa arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra uluslararası sorunlar hakkında da görüş teatisinde bulunuldu.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede, ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğine değinen Erdoğan ile Hollande, ticaret hacminin daha da artırılması için gayret gösterilmesi konusunda mutabık kaldı. Türkiye'nin AB'ye üyelik süreciyle ilgili olarak yeni fasılların açılmasına yönelik çabaların önemine değinilen görüşmede, Erdoğan, bu çerçevede 2014'ün Türkiye açısından yeni bir AB yılı olmasına büyük önem verdiklerini ifade etti.

Fransa-Türkiye arasında 1952'de imzalanan kültür anlaşmasının güncellenmesi gerektiği de belirtilen görüşmede Erdoğan ve Hollande, nükleer enerji ve savunma sanayii konularında iki ülkenin iş birliğinin artırılması ve hızlandırılması gerektiğine de işaret etti.

Avrupa enerji güvenliği, bu konuda Türkiye'nin oynayabileceği rol ve TANAP projesi de görüşmede masaya yatırılan konular arasında yer aldı. Terörle mücadele konusunda uluslararası iş birliğinin önemine dikkati çeken iki lider, bu husustaki iki ülke arasındaki iş birliğinin ve koordinasyonun daha da güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

İki lider, Irak ve Suriye'deki son gelişmelerin yanı sıra Kırım meselesi de dahil olmak Ukrayna hakkında da görüş teatisinde bulundu. Görüşmede, Karabağ sorununa çözüm bulmaya yönelik çabalara da değinildi.

AB Bakanı ve Başmüzakerici Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genel Başkan Danışmanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil ve Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir'in de hazır bulunduğu görüşmede, Fransız heyette Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili, Cumhurbaşkanı Kurmay Başkanı General Benoit Puga'nın yer aldığı öğrenildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER