ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 17:18

"Türkiye dönüm noktasında"


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin bir dönüm noktasında olduğunu, terör meselesini çözmek için büyük bir risk aldığını söyledi. Bakan Eroğlu, “Türkiye gerçekten çok gelişiyor, büyüyor. Bunun için her şey var. Helva yapmak için ne gerekiyorsa var. Ancak tek eksiğimiz şu ana kadar, milli, birlik beraberlik ve kardeşlik duygularının pekiştirilmesi ve terörün sonlandırılmasıydı.” dedi.

Bazı temaslar için Sakarya’da bulunan Bakan Eroğlu, valiliği ziyaretin ardından Yenikent Park’ta ajans temsilcilerinin sorularını cevaplandırdı. Veysel Eroğlu, Reyhanlı’daki terör saldırısına çok üzüldüklerini belirtti. Eroğlu, “Cuma günü Şanlıurfa’daydık. Menfur gerçekten üzüntü verici, ülkemizi üzüntüye boğan hadise cereyan etti. Bu hadise çözüm sürecinden ziyade Suriye ile alakalı. Suriye’nin istihbaratı, muharebatı ile alakalı. Esed’in bir hamlesi olduğu şeklinde bize ilk haberler geldi. Bununla ilgili İçişleri Bakanlığımız İstihbarat Teşkilatı gerekli çalışmaları yapıyor. Yakında zaten bunla ilgili her şey ortaya çıkacak.” diye konuştu.

Saldırının çözüm sürecine yönelik bir hadise olarak ta gündeme gelebileceğini vurgulayan Eroğlu , ne olursa olsun olayın gerçekten bütün milletin yüreğini dağladığını vurguladı. Eroğlu şunları kaydetti: “İnşallah Allah böyle acıları bir daha göstermez. Ülkemiz hakikaten bir dönüm noktasında. Çözüm sürecinde Başbakanımız yıllardan beri süren bu terör meselesini çözmek, neticede Türkiye’de huzur ikliminin oluşması için her türlü riski göze alarak böyle bir meseleyi ortaya attı. Ben bunun Türkiye için fevkalade önemli olduğuna inanıyorum. Türkiye’nin hedeflerini gerçekleştirmesinde çok önemli bir adım olacağına yürekten inanıyorum. “

Türkiye’nin çok büyük hedefler ortaya koyduğunun altını çizen Eroğlu, çözüm sürecine verilen desteğin giderek arttIğını dile getirdi. Eroğlu, “2023 yılı cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı. Biz Türkiye’yi en büyük ekonomiler arasına taşımak istiyoruz. Bunun için bu terör belasının bitmesi gerekir. Çözüm süreci 76 milyon insanın birlik, beraberlik, kardeşliğin daha da pekiştirilmesi için yapılan bir harekettir. Toplumdan da çok büyük bir destek var. Şehit haberleri gelmiyor. Teröristler çekip gidiyor. Bu önemli bir adım. Sağ olsun bütün milletimiz desteğini artırmış durumda. Yüzde 53’lük olan destek yüzde 80’lere doğru yükseldi. Çünkü herkes görüyor. Gerçekten milletimizin bunda büyük bir menfaati var. Muhalefet ‘çözüm sürecinde ne gibi tavizler verildi’ diyor. Diyoruz ki biz hiçbir taviz yok. Pazarlık mı yapıldı. Hiçbir pazarlık yok. Çözüm sürecinin başarıya ulaşacağına ben inanıyorum. Bir de bölünüyor muyuz diye iddialar ortaya atılıyor. Bunu diyenler gerçekten ülkeye çok büyük ihanet ediyorlar. Bunu dile getirmek bile yanlış. Hayır bölünmüyoruz. Daha da kuvvetleniyoruz. Tek vatan diyoruz, tek bayrak diyoruz. Tek millet diyoruz, tek bayrak diyoruz.” ifadelerini kullandı.

    “ŞİMDİ SIRA İŞ VE AŞTA”

    Karnı aç olan insanların başka şeyler düşünebileceğini, şeytanın en çok karnı aç insanlara musallat olduğunu işaret eden Eroğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu sürecin sadece emniyet, psikolojik yönü yok. Bir de ekonomik yönü var. İnsanlara iş ve aş temin etmemiz lazım. Mutlaka onların bulunduğu yerde maişetini temin edecek imkanlar hazırlamak lazım. Bu konuda hükümetimiz çok büyük adımlar attı. Şu anda hükümetimiz sadece Şanlıurfa'ya son yıllarda 10 milyar TL’lik yatırım yaptı. Böyle bir şeş daha önce görülmemiş. Sulama yatırımları 13 kat arttı. “

    “HELVA YAPMAK İÇİN HER ŞEY VAR”

    Eroğlu, Türkiye’nin gerçekten çok geliştiğini ve büyüdüğünü, bunun için her şeyin var olduğunu ifade ederek “ Helva yapmak için ne gerekiyorsa var. Ancak tek eksiğimiz şu ana kadar, milli, birlik beraberlik ve kardeşlik duygularının pekiştirilmesi ve terörün sonlandırılmasıydı. Çünkü terör çok can aldı maalesef. Büyük ekonomik kayıplara sebep oldu. Son 30 yılda 400-450 milyar dolarlık kayıp var. Türkiye ekonomisine büyük zarar verdi. Hadi onu bir tarafa bırakalım, analar ağladı. Gözyaşları dinmedi. Her gelen şehidimiz yüreğimizi parçaladı. Artık buna son verelim diyoruz. Tabi ki son vermek bizim elimizde de değil. Neden çünkü Türkiye’nin güçlü olması gerekiyor. Türkiye artık gerçekten çok güçlü. Terörü besleyen bir takım ülkeler vardı ki bu sorunumuza onlarında etkisi azami, bunu da unutmayalım.“ şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER