ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2014 Cuma 23:30

Türkiye, Danimarka'dan izahat istedi

Türkiye, Danimarkadan izahat istedi

Dışişleri Bakanlığı, PKK terör örgütünü finanse ettiği gerekçesiyle yargılanan 10 sanığın beraat etmesi üzerine Danimarka'dan bilgi ve izahat talep etti.


Dışişleri Bakanlığı, Kopenhag Polisi tarafından  PKK terör örgütünün finans faaliyetlerine yönelik olarak yürütülen soruşturma neticesinde tutuklanan 10 sanığın beraat etmesi üzerine Danimarka makamlarından bilgi ve izahat talep etti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kopenhag Polisi tarafından, Danimarka’daki PKK terör örgütünün finans faaliyetlerine yönelik olarak yürütülen soruşturma neticesinde haklarında hukuki süreç başlatılan 10 sanığın “suçsuz bulundukları ve PKK terör örgütüne para yardımı yaptıklarını ispatlayacak yeterli delilin bulunmadığı” duyurularak, sanıklar hakkında beraat kararı verildiği bildirildi.

Kopenhag Bölge Mahkemesi tarafından hukuki sürecin yürütüldüğü belirtilen açıklamada, " PKK adına haraç toplamak ve örgüte mali destek vermek yoluyla terörizmin finansmanı çerçevesinde yargılanmalarına devam edilen 10 sanık hakkındaki iddiaların suç unsuru taşıyıp taşımadığı yönünde, 22 Ekim 2014 Çarşamba günü bir jüri oylaması yapıldığı, yapılan jüri oylaması sonucunun açıklandığı duruşmada, sanıkların tamamının PKK’ya finans sağladıkları yönünde haklarındaki iddialarla ilgili olarak “suçsuz bulundukları vePKK terör örgütüne para yardımı yaptıklarını ispatlayacak yeterli delilin bulunmadığı” duyurularak, sanıklar hakkında beraat kararı verildiği öğrenilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Terörizmin finansmanı ile mücadele her ülke için olduğu gibi Danimarka bakımından da uluslararası bir yükümlülüktür. Bu bağlamda, söz konusu dava süreci de dahil olmak üzere   PKK terör örgütünün mali kaynakları ile mücadelede alınan tedbirler konusunda ilgili kurumlarımızca,Danimarka makamlarından bilgi ve izahat talep edilmektedir."

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER