ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 23:22

"Türkiye Başkanlık Sistemini Konuşuyor" toplantısı


Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Yusuf Tekin, "Biz, Türkiye'nin problemlerini çözmek istiyoruz" dedi.
     AK Parti İl Başkanlığı tarafından kültür merkezinde düzenlenen "Türkiye Başkanlık Sistemini Konuşuyor" toplantısına katılan Tekin, ne başkanlık sistemini getirmeye, ne de mevcut sistemi kovalamaya çalıştıklarını söyledi.
     Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'Parlamenter sistem çok kötü ve sıkıntılı bir şeymiş. Biraz da başkanlık sistemini getirelim' gibi bir fantezi içinde olmadığını vurgulayarak, şöyle konuştu:
     "Böyle bir derdimiz ve problemimiz yok. Başbakan'ımız 'canı sıkıldı' diye parti kurarak Türkiye'ye başkanlık sistemini getirmeyi düşünmedi. Fakat Türkiye'de yürütme sistemiyle alakalı yaklaşık 150 yıldır çözmeye çalıştığımız problemler var. Bu problemleri çözmek istiyoruz. Başkanlık sistemini konuşmak ve bu sistemi gündeme taşımak gibi bir derdimiz yok. Biz, Türkiye'nin problemlerini çözmek istiyoruz."
     Problemlerin çözülmesi için de akademisyenlerin ve siyaset bilimcilerin bir araya gelerek konuyla ilgili problemleri yazdığını anlatan Tekin, ülkede yasama, yürütme ve yargının işini rahatlıkla yapabilmesi için kuvvetler ayrılığının tam olarak gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti.
     Tekin, bu güçlerin, demokratikleşme sağlandıkça millet adına çalışacağına ve milletin iradesi dışında bir şeyler yapmamaya özen göstereceğine dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Türkiye'de yargı işini bağımsız mahkemeler, yürütmeyi Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu, yasamayı da TBMM yapıyor. Biz sadece TBMM'yi seçiyoruz. Başka hiçbirini seçmiyoruz ve müdahale etmiyoruz. Bunların hepsi adımıza nasıl karar veriyor- Bu nasıl bir demokrasi- Bunu konuşuyoruz. Hepsini bizim seçmemiz lazım. Bunda hiçbir partinin seçmenini değil, Türkiye'nin vatandaşlarını kastediyorum. Çünkü devletin sahibi halk ve yine devleti halk yönetiyor. Bu nedenle kuvvetler ayrılığının sağlanması lazım."
     Konuşmasının ardından katılımcıların sorularını yanıtlayan Tekin, toplantının bitiminde karayoluyla Siirt'e hareket etti.
     Toplantıya sivil toplum örgütü temsilcileri, belediye başkanları ve partililer katıldı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER