ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 15:22

"Türkiye, Başkanlık Sistemini Konuşuyor"


 AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, "Biz 10 yıldan beri, olması gerektiği gibi devleti milletin emrine vermenin mücadelesindeyiz" dedi.
     DSİ 17. Bölge Müdürlüğü salonunda düzenlenen "Türkiye Başkanlık Sistemini Konuşuyor" toplantısında konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Ünal, partilerinin 10 yıldan bu yana ülkede arı gibi, karınca gibi adım adım çalıştığını belirtti.
     Ünal, milletin egemenlik hakkını temsilcileri aracılığıyla kullanmasından ibaret olan demokrasinin, gerçek anlamda topluma yerleşmesi için mücadele ettiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:
     "Niye verdik bu mücadeleyi- 'Eşit vatandaş olmak, ayrımcılığın önüne geçmek için, birileri ötekileştirilmesin, 75 milyon birinci sınıf vatandaş olsun, her insanın haysiyeti ve onuru güvence altına alınsın' diye verdik. Bu mücadelenin bir anlamı vardı. Yıllarca dedik ki devlet, insanların etnik kimliğine, inancına, yaşam biçimine karışamaz. Devlet, insanlara bir inancı, bir düşünceyi, kılığı, kıyafeti dikte edemez. Devlet, kendi vatandaşına nasıl yaşaması gerektiğini dikte eden bir ayrım değil. Devlet, 'kendi vatandaşına hizmet etmek, hukuk düzenini sağlamak, adaleti, eşitliği, hakkaniyeti, meşruiyeti, hizmeti oluşturmak için yine insan tarafından kurulmuş bir yapının adıdır' dedik."
     Devleti kutsamanın, insanın üstünde bir yere bırakmanın doğru olmadığına dikkati çeken Ünal, buna karşın bazı çevrelerin devletten güç alıp, devlet adına hareket ettiğini söyleyerek zulmettiğini, insanlara acı çektirdiğini ve zaman zaman insanlık haysiyetini, onurunu ayaklar altına aldığını dile getirdi.
     "Biz 10 yıldan beri, olması gerektiği gibi devleti milletin emrine vermenin mücadelesindeyiz" diyen Ünal, bu mücadeleyi milletin taleplerine, ihtiyaçlarına göre hazırlanmış, sivil, özgürlükçü ve özgürlükçü hakları zenginleştiren bir anayasa değişikliğiyle taçlandıracaklarını ifade etti.
     Ünal, konuşmasının ardından partisinin Ar-Ge Başkanlığınca hazırlanan "Türkiye Başkanlık Sistemini Konuşuyor" başlıklı kitapçıkta yer alan bilgileri katılımcılarla paylaştı.
     Toplantıya AK Parti Van miletvekilleri Burhan Kayatürk, Gülşen Orhan ile AK Parti'li belediye başkanları ve çok sayıda partili katıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER