ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 15:24

"Türkiye, AB’nin her zaman parçası olmuştur"


 İrlanda Ankara Büyükelçisi Kenneth Thompson, "Türkiye, AB’nin her zaman bir parçası olmuştur ve bizim tarihimize çok büyük etki yapmıştır. Birlik olarak, Türkiye ile uzlaşma ve dayanışmaya önem veriyoruz." dedi.

Bazı temaslarda ve ziyaretlerde bulunmak için Erzurum’a gelen, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean-Maurice Ripert, Fransa`nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili, İrlanda`nın Ankara Büyükelçisi Kenneth Thompson, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak’ı makamında ziyaret etti.

Atatürk Üniversitesi’ne hayran kaldıklarını belirten büyükelçiler, Türkiye’yi çok önemsediklerini ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesini desteklediklerini belirttiler. Üniversite hakkında bilgi veren Koçak, üniversite olarak yaptıkları çalışmalarla zaten Avrupa’nın bir parçası olduklarını, Türkiye’nin AB üyeliğine büyük önem verdiğini ifade etti. Ziyaretten sonra, Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Orhan Yavuz Amfisi'nde, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sebahattin Tüzemen’in moderatörlüğünü yaptığı panele katılan Avrupa Birliği Delegasyon üyeleri, Avrupa Birliği Türkiye İlişkileri üzerine öğrencilere bilgi verdi. Avrupa Birliği'nin bir kurum olmadığına değinen Jean-Maurice Ripert, AB'nin sadece bürokratlardan ibaret olmadığını, Türkiye ile AB müzakere sürecinin uzun ve zor olduğunu, birçok değişimin yaşandığını, olumlu noktalar görmeye başladığını ve Türkiye ile birçok konuda bir arada olduklarını kaydetti.

Konuşmasını Türkçe yapan Fransız Büyükelçi Laurent Bili, Fransa’da değişen cumhurbaşkanından dolayı artık Türkiye’ye bir veto olmadığını ve Fransa’nın tutumunun gün geçtikçe değişeceğini söyledi.

İrlanda`nın Ankara Büyükelçisi Kenneth Thompson da yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Türkiye’de AB heyecanının azalmış olduğunu görsem de Türkiye AB’nin her zaman bir parçası olmuştur ve bizim tarihimize çok büyük etki yapmıştır. Birlik olarak, Türkiye ile uzlaşma ve dayanışmaya önem veriyoruz. Birliğimizin amacı çatışmayı önlemek amacıyla kurulmuştur."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER