ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 22:33

Türkeş'in vefatının 16. yılı


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Merhum Türkeş Bey'in öğütleri bizlere, ihanetlere karşı dikkat, ayrılıklara karşı uyanıklık, istismara karşı temkin, tahriklere karşı sükunet tavsiye etmektedir'' dedi.
     MHP'nin merhum Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in vefatının 16. yılı dolayısıyla anıt mezarında anma töreni düzenlendi.
     Kur'an-ı Kerim okunması ile başlayan anma törenine, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yanı sıra parti yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.
     Bahçeli, Kayseri'nin Pınarbaşı Köşkerli köyünden getirilen toprağı Türkeş'in mezarına döktü, kırmızı-beyaz karanfiller bıraktı.
     Daha sonra partililere seslenen Bahçeli, içlerini dolduran ''hudutsuz hayranlık ve minnet sıcaklığı ile'' Türkeş'in manevi huzurunda bulunmaktan mutlu olduğunu ifade etti.
     Vefatının üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen Türkeş'e karşı besledikleri sevginin hiç azalmadığını, sahip oldukları bağılılık ve sadakatin hiç eksilmediğini belirten Bahçeli, şunları söyledi:
     ''Bilinmelidir ki Türkeş Bey, 80 yıllık hayatının hemen hemen tamamını ülkülerine vakfetmiş bir şuur, gönül ve dava insanıdır. Attığı her adımı millet yararına, söylediği her sözü vatan lehinedir. O, yalnızca son yurdumuzla sınırlı kalmayan, Türk'ün yaşadığı her yere umut güneşi gibi doğan milli bir heyecan, milliyetçi bir kılavuz ve Türk-İslam medeniyetinin yılmaz bir savunucusudur.
     Merhum Türkeş Bey, tek kenarlı bir zamanın dar hücrelerine sıkışmayacak kadar geniş ufuklu, engin bakışlı ve çok yönlü siyaset ve devlet adamıdır. İdealleriyle yoğurduğu, inançlarıyla güçlendirdiği akli ve kalbi vasıflarını Türklüğe hizmet aşkıyla tutuşturmuş, milletin geleceğiyle buluşturmuş ve İslam'ın mübarek amaçlarıyla üst üste çakıştırmıştır.
     Soluk alıp verdiği her anda, geçmişin derinliğini merkezine alarak, halin üstünden geleceğe uzanan milli ve manevi geçiş noktaları inşa etmiş, böylelikle dün, bugün ve yarın dengesini çok iyi şekilde kurmuştur. O, bir siyasal hareketin mimarı olmasının yanı sıra hayat çizgisi içinde yüksek ahlakın sağlam karakterin, sarsılmaz inancın ve ufuk ötesini gören milli bir öngörünün de temsilcisidir.''
    
     Türklük uğruna
    
     Devlet Bahçeli, ''Türkeş, yürekten inandığı ve gönülden bağlandığı Türklük sevgisi uğruna, her türlü meşakkati göze alabilmiş, çelikten iradesi ile örnek bir inanç timsali olduğunu her daim göstermiştir'' dedi.
     Alparslan Türkeş'in tavizsiz, milli, donanımlı, sağlam ve tutarlı siyasetinin, Türkiye'nin geleceği ve Türk milletinin kardeşliği için hep ümit kaynağı olduğunun altını çizen Bahçeli, ''Allah'a olan inancın, devlete olan bağlılığın, millete olan sadakatin birbiriyle çatışmadan, uyum içinde nasıl bir arada bulunacağını kendi yaşantısı ve koyduğu ilkeleri ile herkese göstermiştir'' görüşünü dile getirdi.
     ''Merhum Başbuğumuz hiçbir zaman kolay bir başarı vadetmemiş, menfaat tekliflerine, tehditlere ve bir yığın engellemelere kulak asmamıştır'' diyen Bahçeli, şöyle devam etti:
     ''Türkeş Bey hainlerin, kalbi kötü olanların, ahlakı ve niyeti bozukların, milleti küçültmeye çalışanların, Türkiye'yi yabancı ideolojilerin esaretine teslim etmeyi aklından geçirenlerin karşısında olmuş, bölünmeye, bölücülüğe, bozgunculuğa sonuna kadar karşı çıkmıştır. Millet ve devlet bekasının vazgeçilmezliği onun fikir ve yaşamında hep ilk sırada yer almıştır.
     Ne mutlu bizlere ki bugün taraflı, tarafsız birçok insan tarafından takdir ve ilgili toplayan merhum Türkeş Bey'in görüşleri, Türk milletinin birliği, Türkiye'nin dirliği için çok ciddi mesajlar ihtiva etmektedir. Türkeş Bey'in en önemli yönü, 'sessiz çoğunluğun sesi' olarak, milliyetçiliği kuvveden fiile, tasavvurdan harekete geçirmeyi başarmış olmasında yatmaktadır.''
    
     ''En büyük eseri MHP''
    
     MHP Genel Başkanı Bahçeli, MHP ve ülkücü gençliğin, Alparslan Türkeş'in en büyük iki eseri olduğunu bildirdi.
     Bahçeli, ''Bu iki anıt eser, milliyetçileri ve ülkücüleri, toplumun herhangi bir ferdi olmaktan çıkarmış, onları bir kimliğe, aidiyete, davaya ve sevdaya yönelterek milli ve tarihi sorumlulukla donatmıştır. Milliyetçi Hareket Partisi, onunla başlayan süreçte güvenirliğin, itibarın, olgunluğun, ilkeli tutumun, dürüstlüğün, namusun bir timsali olmuş ve bu şekilde kabul görmüştür. Ülkücü gençlik ise şahadetin, vefanın, iradenin, inancın ve özgüvenin milliyetçilikle kavuşma noktası olmuş, yüz binlerce Türk genci, milletine bağlılığın ve hizmetin ilk heyecanını Ülkü Ocaklarında yaşamıştır'' dedi.
     Bahçeli, ayrıca ''İçinde yaşadığımız günler, merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş Bey'in, Türk milliyetçilerine gösterdiği istikametin ne kadar doğru ve isabetli olduğunu bir kez daha ispatlamıştır'' görüşünü dile getirdi.
    
     Karşı propaganda
    
     Bahçeli, konuşmasında şunları da kaydetti:
     ''Yıllardır yapılan karşı propaganda ve yıkıcı müdahalelere rağmen, aziz milletimizin nezdinde Türk milliyetçiliği yeniden yer bulmaya başlamış ve Milliyetçi Hareket'in haklılığı gün geçtikçe daha fazla kabul görmüştür.
     Türk milliyetçilerinin, rahmetli Başbuğumuzun manevi rehberliğinde kuruluşunun 100. yılı olan 2023'te Türkiye'yi lider ülke, havzasında stratejik bir güç ve küresel gelişmeleri etkileyen bir kutup ülke yapma hedefi vardır ve bu hedeflere merhum Türkeş Bey'in fikirleriyle ve bizlere bıraktığı milli ve manevi miraslarla ulaşabileceğimizden asla kuşku duyulmamalıdır.
     Zira Türkeş Bey sadece dün değil, aynı zamanda bugündür ve fikir ve erdemli kişiliğiyle yarınların müjdesidir. Merhum Türkeş Bey'in öğütleri bizlere, ihanetlere karşı dikkat, ayrılıklara karşı uyanıklık, istismara karşı temkin, tahriklere karşı sükunet tavsiye etmektedir.''

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER