ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 23:08

"Türk, Türkiye'de yaşayan her köken ve inançtan insanın ortak adı"

"Türk, Türkiyede yaşayan her köken ve inançtan insanın ortak adı"


CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan her köken ve inançtan insanın ortak adının Türk milleti olduğunu belirterek, “Kimseye burada bir ayrımcılık, üstünlük ya da aşağılama yok. Bu kadar açık bu iş. Bu tuzakları aşacağız.” dedi.

        Haluk Koç, partisinin Trabzon İl Başkanlığı tarafından Park Restoran’ta düzenlenen 'Türkiye Gündemi' konulu konferansta yaptığı konuşmada, çözüm sürecinde çok akılcı olmak gerektiğine vurgu yaptı.

        Şimdiye kadar hiç kimseyi ötekileştirmediklerini ifade eden Koç, "Sayın Genel Başkanımız dün akşam da açıkladı; 'bir anayasa olacaksa Türkiye Cumhuriyeti'ni hukuken ve siyaseten tarif eden ilk 4 madde kırmızı çizgimiz' dedi. Yani Türkiye Cumhuriyeti devleti laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletidir. Başkenti Ankara'dır, resmi dili Türkçe, bayrağı ay yıldızlı bayraktır. Mustafa Kemal Atatürk'ün kurucu iradesi, anayasanın başlangıcında yer almalıdır, alacaktır.” dedi.

        Anadolu'nun herkese kucak açtığını ve ayrımcılığa asla izin vermediğini kaydeden Koç, biraz geriye gidildiğinde kiminin Ortadoğu'dan, kiminin Balkanlardan sökülüp geldiğine değindi. Anadolu’nun hepsine yurt, vatan olduğunu anlatan Koç, “Hiçbir Karadeniz insanı 'sen Kürtsün, sen Çerkezsin, sen Gürcüsün, sen Boşnaksın, Arnavutsun' diye hiç kimseyi ötekileştirmemiş. Hepimiz bu ülkenin kuruluşunda varız. Bu ülkenin inanç kökeni de aynı. Alevi ya da Sünni, 'hepimiz bu ülkenin asli kurucu unsuruyuz' demişiz. Hepimiz eşit hukuku paylaşan, eşit cumhuriyet yurttaşları olmuşuz. Önümüze bakmışız, bir ulus inşa etmişiz ve bu ulusun ekonomik bağımsızlığını sağlamışız." ifadelerini kullandı.

        Buranın coğrafi tanımı Türkiye, siyasi tanımının da Türkiye Cumhuriyeti devleti olduğunu söyleyen Koç, burada yaşanların da bir ortak adı olması gerektiğini dile getirdi.

        Türkiye’de yaşayan her köken ve inançtan insanın ortak adının Türk milleti olduğunu belirten Koç, şöyle devam etti: “Kimseye burada bir ayrımcılık, üstünlük ya da aşağılama yok. Bu kadar açık bu iş. Bu tuzakları aşacağız. Hiç kimse kan peşinde değil, hiç kimse vampir değil. Hiç kimse kardeşliğin bozulmasını istemiyor ama bize kurulan tuzaklar karşısında AKP rehberliğinde son adım atılırken büyük uyanıklığımızla ayakta duracağız.”

        Çözüm sürecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın istekleri doğrultusunda ve gizli pazarlıklarla farklı bir mecraya götürülmeye çalışıldığını savunan Koç, gitmek istedikleri yolda kendilerini engel görenlerin de CHP’yi geçekliği olmayan söylentilerle yıpratmaya çalıştığını savundu. Sorunun hukuk dışına çıkmadan çözülmesi gerektiğini tekrarlayan Koç, “Evet barış, evet çözüm ama demokratikleşerek.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER