ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ağustos 2013 Pazartesi 13:22

Türk Parlamenter Birliği Başkanı Pakdil’den Rabia işaretli mesaj


 Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nezvat Pakdil, Mısır’da darbecilerin yaptığı katliamları kınadı. Darbe karşıtı gösterilerin sembolü haline gelen Rabia işareti yapan Pakdil, "Mısır halkı ile sonuna kadar haklı olan mücadelelerimizde beraberliğimiz devam edecektir." dedi.

Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil, düzenlediği basın toplandtısında Mısır’da bir insanlık dramı yaşandığını belirterek, "İnsanlık bu vahşete sağır ve dilsiz. Türkiye ve Afrika Birliği dışında ses veren yok." diye konuştu. Mısırlıların demokrasi isteğine karşın; katliam, tecavüz ve vahşet ile karşılaştıklarını söyleyen Pakdil, "Dünya bu olayları seyredek, ses çıkarmayarak bu cinayete, günahlara, suça iştirak ediyor.” ifadesini kullandı. Pakdil, "Mısır’da darbe öncesinde bulunmayan petrol, gıda ve bir kısım şeyler bol olarak bulunuyor. Bir kısım ülkeler onlara onlarca milyon dolarlık yardımlar yapıyorlar ama o ülkelerden hakka sahip çıkan sivil toplum kuruluşları ve halk, bazen de onların kendi çocukları bu işin bir zulüm olduğunu belirterek, onlara bu işten vazgeçmelerini tavsiye ediyorlar." diye konuştu.

Gezi eylemlerinde 9 saat yayın yapan televizyonları hatırlatan Pakdil, "O insanlar nerede. Katledilen, öldürülen gazeteciler var. Bunlara karşı neden seslerini çıkartıp ayağa kalkıp o insanlardan hesap sormuyorlar. Çünkü burada bir menfaatlerin çatışması söz konusudur. Ama Türkiye burada diri duruyor. Sesini yükseltiyor. Başbakanımız, ‘bu katliama ortak olmayın’ diye haykırıyor." dedi.
Bir kısım dünya ülkelerinin Ortadoğu’da ne güçlü bir Türkiye ne de güçlü bir Mısır istediklerini söyleyen Pakdil, "Onlar kendilerine uygun, kendilerinin sözünü dinleyen insanlar istiyorlar." ifadesini kullandı.

Pakdil, Mısır'da gözaltına alının gazetecilerin de bulunduğuna dikkat çekerek, olayları doğru şekilde yansıtan basın mensuplarına teşekkür etti. Toplantı sonunda Mısır’da darbe karşıtı gösterilerin sembolü haline gelen Rabia işareti yapan Pakdil, "Mısır halkı ile sonuna kadar haklı olan mücadelelerimizde beraberliğimiz devam edecektir." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER