ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Eylül 2014 Perşembe 16:31

Türk halkı IŞİD anketi

Türk halkı IŞİD hakkında ne düşünüyor

Türk halkının IŞİD algısını ortaya koyan kapsamlı bir araştırma yayınlandı.


Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar'ın Türkiye'nin Nabzı raporu kapsamında hazırladığı Türkiye'nin IŞİD Algısı: İslam, Şiddet ve Hükümet Politikası" adlı araştırmasına göre toplumun yüzde 12.6'sı İslam adına şiddete başvurulmasını onaylarken yüzde 83 buna karşı. Toplumun "Işid'in davasını haklı buluyor musunuz?' sorusunun cevabı ise yüzde 86 ile "Hayır"

İSLAM ADINA ŞİDDETE BAŞVURULMASINI HAKLI BULUR MUSUNUZ?

[image]WSJ Türkiye

Metropoll'ün Yönetim Kurulu Başkanı Özer Sencar "Toplumun yüzde 83'ü 'bazı durumlarda' bile İslam adına şiddete başvurmayı doğru bulmamaktadır. İslam adına şiddeti onaylayanlar toplumun ancak yüzde 13'ünü oluşturmaktadır. Siyasi parti tabanlarına bakıldığında AKP'lilerin yüzde 19'u, CHP'lilerin yüzde 5'i, MHP'lilerin yüzde 9'u ve BDP 'lilerin yüzde 13'ü bazı durumlarda İslam adına şiddete başvurulmasını doğru bulmaktadır. İktidar partisi tabanında İslam adına şiddeti bazı durumlarda meşru görme halinin yüzde 19'a çıkması dikkat çekmektedir" diyor.

 

IŞİD'İN DAVASINI HAKLI BULUYOR MUSUNUZ?

[image]WSJ Türkiye

IŞİD'in davasını haklı bulanların sayısı ise çok az. Ancak toplumu sadece yüzde 4'ü IŞİD'in Irak ve Suriye'de yürüttüğü mücadeleyi-davayı haklı buluyor. AKP'liler arasında IŞİD davasını haklı bulanlar yüzde 6 oranırken CHP'liler ve BDP'liler arasında yüzde 2, MHP'liler arasında yüzde 4 Işid'i haklı bulduğunu söylüyor. Özer Sencar "IŞİD'in Türkiye sosyolojinde destek bulamadığını söylemek mümkün" diyor.

Katılanların yüzde 86.1'inin Işid'den haberinin olduğunu söylediği araştırmaya göre Işid'den en çok haberdar olanlar seçimlerde protesto oy kulananlar. Protesto oy kullananların Işid'den haberdar olma oranı yüzde 92.9. CHP'ye oy verenlerin örgüt konusunda haberdar olma oranı yüzde 91.1 olurken Işid farkındalığı en yüksek olan üçüncü grup Saadet partisine oy verenler.

IŞİD'İN DİNİ-İSLAMİ HASSASİYETLERLE HAREKET ETTİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Araştırmanın sonuçlarına göre toplum, IŞİD'in 'dini hassasiyetler'le hareket etmediği kanaatinde. Toplumun yüzde 84'ü IŞİD'in 'dini hassasiyetlerle hareket etmediğini, yüzde 5'i ise 'dini hassasiyetlerle hareket ettiğini söylüyor. IŞİD'in eylemlerinde ve propaganda çalışmalarında 'dini referanslar' kullanmasına rağmen Türkiye'de halk meselenin 'dini hassasiyet' meselesi olmadığı kanaatinde. Dolayısıyla bunun üzerinden bir 'dini dayanışma' tutumu almıyor.

Işid'e sempati duyduğunu söyleyenlerin oranı sadece yüzde 1.3. Yüzde 93,6 sempati duymadığını söylerken yüzde 5 fikir belirmiyor.

Toplumun ancak yüzde 2'si çevresinde IŞİD'e katılan tanıdıkları olduğunu belirtiyor. Araştırmanın yanılma payı içinde yer alan bu oran IŞİD'e katılımın ne toplumsal bir meşruiyetinin ne de yaygınlığının mevcut olduğunu gösteriyor. Bu soruya "Evet, var" cevabı verenlerde en yüksek oran Saadet Partisi'nde oy verdiğini söyleyenlerde. Saadet Partisi bu oran yüzde 5.3, BDP seçmeninde yüzde 2.6, AKP seçmenindeyse yüzde 2.4.

Türkiye halkı IŞİD'in yaptıklarını onaylamıyor. IŞİD'in Suriye ve Irak'ta yaptıklarını onaylamadığını söyleyenlerin oranı yüzde 90. Onaylayanlar ancak yüzde 4 düzeyinde. Özer Sencar "IŞİD'in Türkiye'de destek, sempati, katılımcı bulması hayli zor görülmektedir. IŞİD'in toplumsal zemini yoktur. Ancak bu, küçük gruplar halinde çalışan bir terör örgütünün Türkiye'yi tehdit etmediği, eylemleri için Türkiye'den elaman bulamayacağı anlamına gelmez" diye konuşuyor.

HÜKÜMET ETKİLİ TEDBİRLER ALIYOR MU?

Peki, hükümet IŞİD'in Türkiye'deki faaliyetlerini durdurmak için etkili tedbriler alıyor mu? Toplumun yüzde 45'i bu soruya olumsuz karşılık vermekte. Hükümetin etkili tedbirler aldığını düşünenlerin oranı ise yüzde 33. AKP'lilerin yüzde 27'si, CHP'lilerin yüzde 66'sı, MHP'lilerin yüzde 60'ı ve BDP'lilerin yüzde 42'si hükümetin IŞİD'in faaliyetlerinin durdurulması için etkili tedbir almadığı kanaatinde. Hükümetin IŞİD'le mücadelede kamuoyunun genelinin beklentisinin gerisinde görülüyor.

Türkiye'nin Türkiye'nin IŞİD'e Karşı Bölgesindeki ve Dünyadaki Diğer Ülkelerle İşbirliği Yapmasını Gerekli Görüyor musunuz?" sorusuna "Evet gerekli görüyorum" diyenlerin oranı yüzde 61.2. Yüzde 22.7 bu soruya "Hayır" cevabı verirken yüzde 16.1 "Fikrim yok" diyor. AKP'lilerin yüzde 55'i uluslararası işbirliğini gerekli görürken bu oran CHP'lilerde yüzde 69, MHP'lilerde yüzde 60 ve BDP'lilerde yüzde 76.

Toplumun yüzde 52'si Türkiye'nin IŞİD'e karşı uluslararası askeri bir operasyona katılmasını istemektedir. AKP'lilerin yüzde 47'si, CHP'lilerin yüzde 57'si, MHP'lilerin yüzde 50'si ve BDP'lilerin yüzde 82'si IŞİD'e yönelik uluslararası askeri bir operasyona Türkiye'nin de katılmasını istiyor. Özer Sencar "Toplumsal talep azımsanmayacak düzeyde. Karşı çıkanların oranı yüzde 30. ABD'nin IŞİD'i vurması konusundaysa kamuoyu oldukça radikal denilebilecek bir tutum almakta. Toplumun yüzde 64'ü ABD'nin Irak ve Suriye'de IŞİD hedeflerini vurmasını onaylamaktadır" diyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu son dönemde yaptığı bir konuşmada IŞİD'i Suriye ve Irak'ta yaşananlara 'öfkeli bir grup' olarak nitelemişti. Yaptıkları acımasız infazlarla gündeme gelen IŞİD'i Türkiye toplumunun ancak \% 10'u 'öfkeli bir grup' olarak görürken \% 81'i terör örgütü olarak değerlendiriyor. Işid için öfkeli grup diyen AKP seçmeni oranı ise sadece yüzde 9.2. BDP'lilerde bu oran yüzde 202., MHP'lilerdeyse yüzde 10.5 düzeyinde.

Toplumun \% 47'si IŞİD'in rehin almasında hükümetin kusuru olduğunu düşünüyor. Hükümette kusur bulmayanların oranı \% 32. Rehinelerin serbest bırakılmasının sevinci bir yana hükümetin bu sürecin başında yanlış yaptığını düşünenlerin oranı azımsanmayacak düzeyde.

Öyle ki AKP'lilerin bile \% 28'i konsolosluktan 49 kişinin IŞİD tarafından rehin alınmasında hükümetin kusurunun olduğunu söylüyor. Bu oran CHP'lilerde \%72, MHP'lilerde \% 54, BDP'lilerde \%47.

(WSJ Türkiye)

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER