ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 10:29

Turizm Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı, Resmi Gazete'de

Turizm Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı, Resmi Gazetede

27 Nisan 2004 tarihinde imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve İran İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Turizm Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı"nın onaylanması, Bakanlar Kurulu'nca 23 Haziran 2014 tarihinde kararlaştırıldı.


Türkiye ile İran arasında imzalanan "Turizm Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı" Resmi Gazete'de yayımlandı.
Tahran'da 27 Nisan 2004 tarihinde imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve İran İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Turizm Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı"nın onaylanması, Bakanlar Kurulu'nca 23 Haziran 2014 tarihinde kararlaştırıldı.
Anlaşmaya göre taraf ülkeler birbirlerini ziyaret etmek konusunda vatandaşlarını teşvik edecekler ve ilgili yasa ve mevzuatlara göre iki ülke arasındaki turist trafiğindeki formaliteleri kolaylaştıracaklar. İki ülke, turizm alanında faaliyet gösteren acenteler ve diğer kuruluşları da doğrudan temas ve işbirliğine teşvik edecekler, ayrıca turizm yatırımları, otel ve diğer türdeki turist konaklama tesislerinin inşası ve otel işletmesi gibi turizmle ilgili çeşitli alanlardaki işbirliğinin geliştirilmesine çaba gösterecekler.
Taraflar, iç hukukları ve uluslararası yükümlülükler uyarınca bilgi, istatistik, reklam ve tanıtıcı materyal değişiminde bulunacaklar ve diğer taraf ülkelerde gerçekleştirilecek uluslararası sergi ve fuarlara katılım konusunu teşvik edecekler.
Anlaşma uyarınca taraflar, ayrıca İpek Yolu projesine de özel önem vererek Dünya Turizm Örgütü ve turizm alanında iki ülkenin üyesi oldukları diğer uluslararası örgütler çerçevesinde işbirliğini geliştirecek ve iki ülke arasında bu tür programların başlatılması olasılıklarını gözden geçirecekler.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER