ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Aralık 2013 Salı 16:18

Tunus'ta ulusal diyalog görüşmeleri


Tunus'taki Muhalif Halk Cephesi Sözcüsü Hamme el-Hemmami, ulusal diyalog görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlansa dahi ülkenin kargaşa ve terör ortamına sürüklenmeyeceğini söyledi.

Başkent Tunus'ta düzenlediği basın toplantısında konuşan Hemmami, "Önümüzdeki cumartesi günü sona erecek olan yeni hükümet başkanının seçilmesi hakkında yürütülen ulusal diyalog görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlansa dahi ülke kargaşa ve terör ortamına sürüklenmeyecek" dedi.

"Biz, Tunus'ta pek çok insanın korktuğu gibi ülkenin tepe taklak olacağına ve terör ortamına sürükleneceğine inanmıyoruz" diyen Hemmami, diyalog görüşmelerinin başarısız olması halinde düzgün ve barışçıl yollardan mücadelelerini sürdüreceklerini belirterek, "Ülkedeki olası kargaşa ve şiddet senaryolarına karşı devlet kurumlarının ve sivil toplum örgütlerinin bilinçli hareket edeceğine güveniyorum" diye konuştu.

Hemmami, iktidarın büyük ortağı Nahda Hareketi Partisi'nin kendilerine yönelttiği "diyalog görüşmelerini sabote ettikleri" şeklindeki eleştirileri ise reddetti.

Tunus'ta Demokrat Yurtseverler Partisi Genel Sekreteri Şükrü Belıyd'in 6 Şubat'ta, Ulusal Kurucu Meclis Üyesi ve muhalif lider Muhammed el-Brahmi'nin de 25 Temmuz'da silahlı saldırıda hayatını kaybetmesinden sonra ülkede yaşanan siyasi krize çözüm bulunması için 17 Eylül'de bir girişim başlatılmıştı. Çözüm planında, mevcut hükümetin yerini alacak teknokrat hükümeti kurulması öngörülüyordu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER