ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Mart 2014 Çarşamba 12:29

Tuğrul Türkeş: AİHM'in ilham kaynağı 'İlahî Komedya'


MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) terörist başı Abdullah Öcalan ile ilgili dün (18 Mart) verdiği karara, “AİHM’in ‘İlahî Komedya’sı” ifadesiyle tepki gösterdi.

    Tuğrul Türkeş, yazılı değerlendirme yaparak 14. yüzyılda yazdığı ‘Divina Commedia’ (İlahî Komedya) adlı epik şiiri ile tüm dünyanın tanıdığı bir İtalyan şair olan Dante’den örnek verdi. “Anlaşıldığı üzere, Dante; artık yalnızca edebiyat çevrelerine değil, aynı zamanda uluslararası hukuk camiasına da ilham kaynağı olmaktadır.” deyin Türkeş, şöyle devam etti: “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) terörist başı Abdullah Öcalan için verdiği kararın çeşitli kesitlerinde Dante’ye atıfta bulunulmuştur. Kararda Dante’nin ‘Siz ki, buraya girenler, bütün umutlarınızı geride bıraktınız’ sözlerine gönderme yapılarak, ‘Cezaevleri, cehennem olmamalıdır’ denilmiştir.
Bundan yaklaşık 20 sene önce ortaya atılan ve başlarda malûm şahıslarca ‘komplo teorisi’ şeklinde algılanan ‘Öcalan’ın Türkiye’ye şartlı verildiği ve bir gün Meclis’e gireceği’ tezi son gelişmelerle doğrulanma yoluna girmiştir.
Başka bir deyişle; AİHM’in son kararı, MHP’nin yıllar önce dillendirdiği Batı’nın ‘Öcalan’a özgürlük’ projesinde hayatî bir etabı simgelemektedir.”

    "ADALET BAKANI GÜCÜNÜ, PARTİMİZİN DİRAYETLİ TUTUMUNDAN ALMAKTADIR"

    MHP’li Türkeş, bu vesileyle dün Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın haklı olarak ifade ettiği ‘Öcalan tahliye edilemez’ tespitinin meşruiyetinin de 57. Hükümet’in icraatlarında saklı olduğunu hatırlatarak “2 Ağustos 2002 tarihinde ‘Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı’ hakkındaki kanuna MHP’nin önerisi ile geçici bir madde eklenmiştir. Bu madde ‘ölüm cezası’ müebbede dönüşenlere ‘şartlı salıverme hakkı’ verilememesi ile ilgilidir.
Kısacası; mevcut Adalet Bakanı, gücünü partimizin o dönemde sergilediği dirayetli tutumdan almaktadır.
AKP iktidarını sahnelenen tiyatro piyesine karşı duyarlı ve tetikte olmaya çağırıyoruz.” dedi.

    Türkeş, sözlerini, “Hukukun şiirle ve edebiyatla şekillendirilmeye çalışıldığı bugünlerde, umarız AİHM’den bir yargıç kalkıp da Fransız düşünür Michel Foucault’un (Mişel Fuko) ‘hapishane’ eleştirilerinden feyz almaya kalkmaz. Zira Foucault’un ‘modern hapishane kritiği’ dikkate alındığında, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3. Maddesi uyarınca hapishane sistemi topyekûn yerle bir edilmek zorunda kalabilir…” ifadeleriyle tamamladı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER