ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 12:10

"Toprak ve enerji kaynaklarında gözümüz yok"


Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Türkiye, bugüne kadar Suriye konusunda nerede durduysa bugünden sonra da orada duracağını belirterek, "Türkiye'nin tavrı çok net ve açıktır. Türkiye, can kaybını engellemek ve bölgede huzur ve istikrarın korunması için elinden gelen çabayı sarf etmektedir. Türkiye'nin amacı, herhangi bir ülkenin toprağında ya da enerji kaynaklarında gözü olan bir ülke değildir. Türkiye, sadece bölgede akan kanın durmasını arzu etmektedir, çocukların kitlesel imha silahlarıyla katledilmesini engellemek istemektedir." dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan 'Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı 2. Genel Kurulu Toplantısı'na katılan Bakan Bağış, öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, buna yönelik uluslararası kamuoyunun baskılarının çok anlamlı olduğunu dile getirdi. Bağış, "Burada önemli olan BM'nin alacağı karardır. BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin bazılarının, bugüne kadar Suriye ile olan ilişkileri nedeniyle Suriye'ye herhangi bir yaptırımda son derece çekimser hatta Esad'ı destekler gibi görüntü verdiğini hepimiz takip ettik. Ümit ediyorum ki son günlerde hepimizin kanını donduran o minicik yavruların cesetlerinin görüntüleri bu vicdan tatiline çıkmış olan zihniyetleri de yeniden akıllarını başlarına toplamalarına vesile olur ve Suriye'ye gerekli mesajın verilmesi için gerekli adımlar atılır. Ben şuna inanıyorum ki BM Güvenlik Konseyi gerekli kararları alırsa uluslararası güçler Esed rejimine gerekli mesajı çok net bir şekilde verirse herhangi bir müdahaleye bile gerek kalmadan zaten Esed Suriye'yi terk edecek ve Suriye halkının huzur içerisinde yaşaması için gerekli adımlar atılacak. Suriye halkı demokrasisine kavuşacaktır." şeklinde konuştu.

Suriye konusundaki tezkere tartışmaları da sorulan Egemen Bağış, "Şu anda bu tartışma başladıktan sonra hükümet olarak bir bakanlar kurulu toplantısı yapmış değiliz. Pazartesi günü bunu inceleriz, hukukçularımız bununla ilgili görüşlerini verirler. Eğer halihazırdaki tezkereler yeterli değilse ve hükümetin bir tezkereye ihtiyacı olursa böyle bir tezkere alma konusunda hükümet bir karara varırsa o zaman TBMM'ye gideriz. Suriye'den gelen görüntülerden sonra hiç bir milletvekilinin tezkereye 'hayır' diyeceğine ben inanmıyorum. Gerek muhalefet gerekse iktidar milletvekillerinin Suriye'deki bu katliamın, bu vahşetin, çocukları katleden zihniyeti durdurmak için atılacak adımları destekleyeceklerine yürekten inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Rusya'nın tavrına karşı BM'den bir karar bekleyip beklemediği sorulan Bağış, "Rusya'nın tavırlarında bir değişiklik olacağını umut ediyorum." diye cevap verdi.

Son olarak operasyonun perşembe günü başlayacağı yönündeki haberler hatırlatılan Egemen Bağış, "Bu tür spekülasyonlara, yani hiç bir ülke bu tür bir operasyonu davulla zurnayla duyurarak yapmaz. Ama bizim gönlümüzden geçen de bunun tek taraflı herhangi bir ülke tarafından değil uluslararası camianın ortak bir kararıyla gerçekleşmesi. Uluslararası camia ortak bir iradeyi ortaya kolabilirse zaten gerekli adımları herkes atacaktır." dedi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER