ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Kasım 2012 Salı 14:55

TOKİ'deki yolsuzluk hakkında açıklama


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, basında Bakan Erdoğan Bayraktar’ın yolsuzlukla suçlanmasıyla ilgili açıklama yaptı. Bakanlık, TOKİ’de meydana gelen söz konusu olayın bizzat Bakan Bayraktar tarafından takip edildiği ve yargıya intikal ettirdiğini bildirdi. TOKİ’de yolsuzlukla ilgili bir davanın olmadığı vurgulanan açıklamada, Bayraktar’ın hakkında böyle bir dava olması durumunda istifa etmeye hazır olduğuna dair sözleri hatırlatıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “26.11.2012 tarihinde ulusal basında yer alan bir gazetenin köşe yazısında, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Erdoğan Bayraktar’ın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bir milletvekilinin sorduğu soruya istinaden verdiği cevaba atıfla, suçlayıcı ifadelere yer verilmiştir. Herhangi bir doğru bilgiye dayanmayan bu suçlayıcı ifadeler, tümüyle kişilik haklarına saldırının bir örneği olarak görünmektedir.” denildi.
Açıklamada, Bakan Bayraktar tarafından, başkanlığı döneminde TOKİ'den ihale alan bir şirketin yolsuzluk yaptığı iddiasına ilişkin, 'Burada dolandırıcılık, hırsızlık var. Bu benim zaafımdır, bir idareci olarak orada yapılan yanlışlığı görebilmeliydik. Göremedik, bizim gözümüzden kaçtı.' sözleri hatırlatılarak, Bayraktar’ın bu olayla ilgili olarak söylediği sözlerden, yolsuzluğun fark edilir edilmez soruşturma konusu edildiği ve yargıya intikal ettirildiğine dikkat çekti. Bu sürecin bizzat Bayraktar tarafından başlatıldığı ve kamu haklarının da korunduğu vurgulandı.

Söz konusu gazetenin köşe yazarının dünkü yazısında 'Arsızlığın ikinci ayağında; KC Grup'un TOKİ'yi 60 milyon lira dolandırdığı doğrudur. Bu yolsuzluğu Meclis'te Sayıştay raporlarına dayanarak dile getiren İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu (CHP) Bey haklıdır. Benim zaafım. demek zorunda kalan Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar bulunuyor. Bakan, iddia etmişti. Yolsuzluk yapmadım. Yaptırmadım. Hakkımda bırakınız davayı, soruşturma varsa bile istifa ederim demişti. Hem yolsuzluk ortaya çıktı. Hem soruşturma belgelendi. Bakan istifa etmedi. Adını da değiştirmedi. Kentsel dönüşümden pay alan konut şirketlerinin sahiplerinin toplantısına katılıp KDV oranının nasıl düşeceğini konuşuyor...” ifadelerini hatırlatan Bakanlık, o dönemde, TOKİ'nin 60 milyon TL civarında zarara uğratıldığını söyleyen Bayraktar’ın TOKİ tarafından söz konusu firma ve kişilerin mahkemeye verildiğini, TOKİ hakkında açılmış davalar ve TOKİ'nin de açtığı birçok davanın bulunduğunu, ama şahıslar hakkında yolsuzluktan veya başka sebeplerden açılan dava olmadığını belirttiğini vurguladı. Bayraktar’ın kendisi hakkında dava bir yana soruşturma varsa dahi istifaya hazır olduğu ifade edildi.

"NECDET SEZER DÖNEMİNDE DDK 3 BUÇUK AY İNCELEME YAPTI, SUÇ UNSURU BULAMADI"

Açıklamada, TOKİ'de 35 bin civarında ihale yapıldığını ifade eden Bayraktar’ın, yapılan hesaplarla faiziyle birlikte 55-60 milyon lira TOKİ'nin zarara uğratılması olayını tespit ettiklerini; TOKİ'nin zararını garanti altına alacak bir mekanizma geliştirdiklerini ve TOKİ'nin 55 milyon lira alacağını kesinleştirdiklerini, bu paranın 12 milyon lirasının TOKİ tarafından tahsil edildiğini dile getirdiği belirtilerek, “Ayrıca, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer döneminde, Devlet Denetleme Kurulu'nun TOKİ'ye geldiğini, 3,5 ay inceleme yaptığını, gerek teftiş kurulları gerekse savcılığın, herhangi bir suç unsuru olmadığını belirlediğini söylemişti. Böyle bir açık yürekliliğinin karşılığının suçlama biçiminde ortaya çıkması ise söz konusu gazetenin ve yazarın nasıl bir yanlışlığın içinde olduğunu apaçık göstermektedir. İlgili gazete ve köşe yazarı hakkında dava açma hakkımızın mahfuz olduğu, iddia edilenlerin gerçeklerle hiçbir alakasının olmadığı değerli kamuoyumuza saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER