ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2014 Salı 08:38

Tır Savcısı sınırını aştı

Tır Savcısı sınırını aştı

Hatay savcısı kendi görev alanına girmemesine rağmen Adana’da 3 TIR’da arama yaptırdı. Savcının, MİT’in devreye girmesini önlemek için 500 jandarma ve sinyal kesici jammer’larla aramaya katıldığı ortaya çıktı.


Adana'da, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) kontrolündeki TIR’ların durdurulmasında şok detaylar ortaya çıktı. Önceki gün Tarsus-Adana-Gaziantep otoyolundan Ceyhan İlçesi'ne girerken Sirkeli Gişeleri önünde 3 TIR’ın durdurulması ve arama yapılması talimatını veren Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. maddesi ile görevli Savcı Aziz Takcı'nın tıpkı daha önceki TIR’ları durduran savcı Özcan Şişman gibi olay yerine geldiği ortaya çıktı.

MİT: DEVLET SIRRI DEMİŞTİ

Akşam gazetsinin haberine göre, Savcı Özcan Şişman, 1 Ocak’ta talimat vererek bir TIR’ı durdurmuş ve olay yerine gelerek arama yapmak istedi. Ancak MİT görevlileri, TIR’da “devlet sırrı” olduğunu belirterek aramanın hukuksuz olduğunu söyledi. Hatay Valiliği devreye girdi ve TIR arama yapılmadan yoluna devam etti. Bu gelişmenin ardından olay sırasında tutulan tutanaklar basına sızdı. Görevden alınan Savcı Şişman, talebi üzerine Hatay'dan Gaziantep'e kaydırıldı. Gaziantep bölgesinden sorumlu olan Savcı Aziz Takcı ise Hatay'dan sorumlu oldu. Önceki gün durdurulan TIR'ların arama yapılması talimatını veren Takcı'nın ise olay yerinin kendi görev alanına girmemesine rağmen soruşturmayı yürütmesi dikkat çekti.

PATLAYICIYA KARŞI UYGULAMA!

İddiaya göre önceki gün aranan TIR’ların MİT kontrolünde olduğunu bilgisi üzerine ilk olayda yaşananların önüne geçilmesi için savcılık tarafından bazı önlemler alındı. MİT mensuplarının direncini kırmak için jandarmadan çok sayıda personel talep edildi. Ayrıca olay yerine sinyal kesici jammer da istendi. Yaklaşık 500 jandarma olay yerini ablukaya aldı. Jammer’ların getiriliş nedeni basına “patlayıcıların infilak ettirilmesine karşı” diye lanse edildi. Ancak asıl amacın şoförlerin ve MİT görevlilerinin yapılan aramayı valiliğe ve üst makamlara bildirmesinin geciktirilmesi olduğu öğrenildi. Bu sayede zaman kazanılarak TIR’larda bir süre arama yapıldı. Aramalara jandarma dedektör köpekleri de katıldı.

GİZLİLİK KARARI ALINDI

Durdurulan TIR'ların MİT kontrolünde olmasının beyan edilmesine rağmen yapılan aramada içindeki malzemelerin savcılık tarafından tutanakla tespitinin yapıldığı öğrenildi. Malzemelerin tespitinin ardından MİT'in TIR’ların içindekilerin kendilerine ait olduğunu belgelemesi üzerine soruşturmada gizlilik kararı verildiği belirtildi. Adana'da TIR'da yapılan aramanın ise bu operasyon kapsamında olmadığı belirlendi. TIR operasyonunun bir çarpıcı ayrıntısı da gazetecilere operasyondan 1 saat önce gelen telefon oldu. Bazı ajans ve gazete bürolarını telefonla arayan jandarma istihbaratta görevli olduğunu söyleyen kişi, TIR'ın durdurulacağı yerin nokta adresini verdi ve “Operasyonu görüntülemek için orada olun” dedi.

KRİZ ÇIKARMA TALİMATLARI

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Adana’da arama yapılan TIR’larla ilgili konuya açıklık getirdi. İşler, şöyle konuştu: Kardeşlerimize yardım götürme TIR’larımız oldu. Bu devlet içerisindeki paralel yapı adı verilen yapıdan hareketle ve belli yerlerden talimat alarak zaman zaman kriz çıkartabilir miyiz, hükümeti zora sokabilir miyiz çabasıyla bazı aramalar oluyor. Halbuki devletin görevlileri TIR’ların başında. Savaş nedeniyle o bölgeye MİT eşlik etmeden gidemezsiniz. Güvenlik tedbirini almak durumundasınız.  

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER