ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 19:24

TİB'de dinlemelere ilişkin inceleme


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında (TİB) yürütülen soruşturma çerçevesinde 2 yılda 509 bin 516 kişinin dinlendiğinin belirlenmesine ilişkin "Türkiye'de devlet içerisinde devlet olarak ikinci bir devlet yapısı oluşturmaya çalışan odaklarca yapılmışsa bu, çok daha üzüntü vericidir" dedi.
Şahin, Safranbolu'da esnaf gezisi yaptığı sırada gazetecilerin TİB'de yürütülen soruşturmayla ilgili soruları üzerine, yasa dışı dinlemelerin kamuoyunda çok önemli bir tedirginliğe yol açtığı kanaatinde olduğunu söyledi.
Hiçkimsenin artık telefonla konuştuğunda dinlenmediğinden emin olmadığını dile getiren Şahin, "Bunu kimler yapmışsa, nasıl yapmışsa, hangi amaçla yapmışsa, bunun tespit edilerek, faillerinin yakalanarak kamuoyunun ve kamu vicdanının rahatlatılması ihtiyacının olduğu düşüncesindeyim" diye konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, bir televizyon programında buna özellikle değindiğini vurgulayan Şahin, "İlgili kuruluşların bunun üzerine ciddiyetle gitmeleri gerektiği kanaatindeyim. Türkiye'de haberleşme özgürlüğü, kişilerin haber alma hakkı ve iletişim kurma hakkı anayasal bir haktır. Kimsenin telefonları yargı kararı olmaksızın dinlenemez. Bunun çokça dinleniyor olması sanırım başka amaçlara yöneliktir. Türkiye'de devlet içerisinde devlet olarak ikinci bir devlet yapısı oluşturmaya çalışan odaklarca yapılmışsa bu, çok daha üzüntü vericidir. Çünkü hiçbir devlet kendisine devlet içerisinde rakip bir devlet kurulmasına izin vermez ve buna müsaade de etmez. Bu amaçla eğer yapıldığı tespit edilirse şiddetle üzerine gidilmeli ve kamu vicdanı rahatlatılmalıdır" ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER