ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Rüzgarlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 18:34

THY, gümrük vergisi ödemeyecek

THY, gümrük vergisi ödemeyecek

Türk Hava Yolları, uçak alımlarında gümrük vergisi ödemeyecek.


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Gümrük Kanunu ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Öngören Kanun Tasarısı üzerinde görüşmeler devam ediyor.
    
Görüşmelerde, AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç'in, THY'nin uçak alımında gümrük vergisinde muaf tutulmasına ilişkin madde ihdası önergesi ele alındı.
    
Bilgiç, THY'nin 10 yıllık süre için Airbus ve Boing marka uçak kiraladığını, bu sürenin dolmasının ardından uçakların iade edilmesi halinde zarar edeceğini, bu nedenle THY'nin söz konusu uçakları satın alma yoluna gittiğini ifade etti.
    
Bilgiç, 2010 yılına kadar uçak alımlarında yüzde sıfır gümrük vergisi uygulandığını ancak 2010 tarihinden sonra bu markalardan biri için gümrük vergisi uygulanmaya başlandığını söyledi. Bunun haksız rekabete neden olduğunu kaydeden Bilgiç, önergeyi bu nedenle hazırladıklarını belirtti.
    
THY temsilcileri, THY'nin 227 uçağı bulunduğunu, bunun yarısının Airbus yarısının Boing olduğunu, uçak sayısının 370'e çıkarılmasının planlandığını anlattı.
    
MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, söz konusu düzenlemenin haksız rekabete neden olacağını iddia etti.
    
CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı, ''Burada, gümrük birliği dışındaki bir ülkenin firmasını, gümrük birliği içinde bulunan ülkenin firmasına eşitliyoruz. O zaman gümrük birliğinin mantığı nerede kaldı- Bunun yanında, THY'ye bu imkanı sağlayarak bir kamu gelirinden de mahrum kalıyoruz. Ne kadar bir vergi gelirinden vazgeçtiğimizi bilmiyoruz'' dedi.
    
BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt, bu maddenin, ''gümrük birliğinden vazgeçiyoruz'' anlamını taşıdığını savundu.
    
Yapılan oylamada, tasarıya eklenen madde kabul edildi.
    
Daha sonra THY'nin, ithal ettiği uçağın bedelinin 10 binde biri oranında ödediği TRT payının kaldırılmasını öngören madde ihdası önergesinin görüşmelerine geçildi.
    
MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, ''Ben vatandaş olarak bu elektrik faturamda TRT payı öderken, THY neden bundan muaf tutuluyor-'' dedi.
    
MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, hükümetin, vatandaşı bu yükten kurtarması gerekirken, THY'ye böyle bir imkan getirmesini mantıklı bulmadığını söyledi.
    
CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt ise ''Vatandaşa ödettiriliyor ama THY için ayrıcalık tanınıyor. Bu, hükümetin yurttaşla sermayeye bakış açısını ortaya koyuyor'' diye konuştu.
    
Muhalefetin itirazı üzerine söz konusu önerge geri çekildi.
    
Tasarının maddeleri üzerinde görüşmeler devam ediyor.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER