SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2014 Perşembe 21:34

TSK'dan tezkere kabul edildi...

/home/yztusr/public_html http://cdn2.yazete.com/store/img/tezkere-kabul-edildi-1487909-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/tezkere-kabul-edildi-1487909-622x360.jpg
Tezkere kabul edildi

TSK’nın, AB’nin Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali’de İcra Ettiği Harekat ve Misyonlar Kapsamında Yurtdışına Gönderilmesi Tezkeresi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.


Türk askerinin AB’nin Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali’de İcra Ettiği Harekat ve Misyonlar Kapsamında Yurtdışına Gönderilmesi ile ilgili Başbakanlık Tezkeresine TBMM Genel Kurulunda AK Parti, CHP ve MHP milletvekilleri olumlu oy verirken, HDP’li milletvekilleri olumsuz oy verdi.

12 AB üyesi ülke ile birlikte AB dışında Gürcistan ve Sırbistan tarafından toplam 741 personelin katılımı ile icra edilecek harekata Türkiye’nin de katkı sağlayacağını belirten Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Almanya’nın 4, Estonya 1, İspanya 93, Finlandiya 20, Fransa 323 ve Gürcistan’ın 153 personel göndereceğini kaydetti. Arınç, “Ortak güvenlik ve savunma politikasına katılımımızın bir gereği olarak söz konusu harekata Bangoi’de konuşlu kuvvet karargahına 1 personel katkısı ile stratejik hava yolu ulaştırması milli imkanlarımız doğrultusunda şimdilik 2 ayda bir destek sağlamayı öngörmekteyiz” dedi.

Türkiye’nin 2005’ten bu yana Afrika hedefi olduğunu, Afrika kıtasındaki sadece 12 yerde dış temsilciliği bulunan Türkiye’nin bugün dış temsilcilik sayısının 30’u aştığını açıklayan Arınç, “Biz çok kapsamlı bir desteği anlaşmalar çerçevesinde vermek durumundayız. Türkiye’nin bu kapsamda yaptığı pek çok çalışmada iyi bir sicili vardır. Türk askerinin veya polisinin orada bulunması, Türk Bayrağının orada temsil ediliyor olması bir övünç meselesidir. Türk askeri ve polisinin bulunduğu her yerde büyük bir sükunet olmaktadır” diye konuştu.

Yapılan oylama sonrasında AB’nin Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali’de İcra Ettiği Harekat ve Misyonlar Kapsamında Yurtdışına Gönderilmesini içeren 1 yıllık tezkere kabul edildi.
 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

HDP heyeti ile görüştü

SONRAKİ HABER

"Erdoğan, 2. Abdülhamit misyonunun takipçisidir"

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.