ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 12:59

"Terörü hiç bir dönemde tasvip etmedik"


CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, ''CHP olarak terörü hiç bir dönemde tasvip etmedik. Kim yaparsa yapsın, kime yapılırsa yapılsın, terörü lanetliyoruz'' dedi.
    
Toprak, İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından Ankara Hilton Oteli'nde düzenlenen Siyaset Akademisi'nde öğrencilere yönelik bir konuşma yaptı. Siyasi hayatını anlatan Toprak, öğrencilerden ''günün peşinde koşmamalarını ve istikrarlı bir şekilde hareket etmelerini'' istedi.
    
Konuşması öncesi gazetecilerin ABD Büyükelçiliği önündeki patlamaya ilişkin sorularını da yanıtlayan Toprak, parti olarak terörün her türlüsünü kınadıklarını söyledi.
    
Olayda hayatını kaybeden güvenlik görevlisine rahmet, yaralanan Didem Tuncay'a da acil şifalar dileyen Toprak, ''CHP olarak terörü hiç bir dönemde tasvip etmedik. Kim yaparsa yapsın, kime yapılırsa yapılsın, terörü lanetliyoruz'' dedi.
    
Olayı gerçekleştiren canlı bombanın yasa dışı sol bir örgüt üyesi olduğunun belirlendiği hatırlatılarak, ''Sizce son gözaltılarla bir alakası var mıdır-'' sorusu üzerine Toprak, ''Onu bilmiyorum. Terör örgütünün bu konuda attığı bir adım mı onu bilmiyorum. Onu bilecek olan, bu ülkeyi yöneten hükümettir. Eğer hükümet, bu ülkeyi yönetiyorsa istihbarat teşkilatı vardır. İstihbarat, teşkilatının bu konuyla ilgili hazırlığının olması, örgütün bu eylemi konusunda bence bir bilgi sahibi olması gerekirdir. Çünkü istihbarat bunun için vardır. O örgütü de yaptığı bu olaydan dolayı lanetliyoruz'' dedi.
    
''Gözaltılara CHP'nin tepkisi olmuştu, bu konuda eleştiriler yapılıyor'' denmesi üzerine ise Toprak, şunları söyledi:
    
''CHP olarak biz hukukçuların baskı altına alınmasının karşısındaydık. Türkiye bir hukuk devleti ise hukukçuların özgürce çalışmasıyla ilgiliydi bizim o tavrımız. Kim nerede olursa olsun, hangi avukat olursa olsun, yaptığı bir savunmayla ilgili veya dünya görüşüyle ilgili gözaltına alınmasınaydı bizim tavrımız. CHP her dönemde teröre karşı çıkmıştır ve lanetlemiştir. Böyle çirkin bir olayı getirip, CHP'ye yapıştırmayı doğru bulmuyoruz. Sayın Başbakan'ın görevi bu tip terör olaylarında, örgütün içine kadar girip, istihbaratı alıp önlemek değil mi- Devleti ben mi yönetiyorum- Ama böyle bir olay oluyor, bu olayı getirip CHP'nin üstüne yamamak istiyorlar. Biz hem terörü hem yasa dışı örgütlerin faaliyetlerini lanetliyoruz. Türkiye'de bir sorun varsa, hukuk içerisinde mücadelesi verilmeli. Yasal olan kurumlarla ilgili haksızlıklar varsa destekleriz ama yasa dışı bir örgütü getirip CHP'ne yamamayı da doğru bulmuyoruz. Çünkü CHP bu ülkenin kurucu partisidir. AKP, başarısızlıklarını CHP'ye yamamak istiyor. Böyle bir acı olayı hangi partinin, hangi siyasi liderin hakkı var getirip CHP'nin üstüne yüklemeye. Bunu kınıyorum. Gidip terör örgütünün daha hangi başka eylemleri yapacak, bunun araştırmasını yapması gerekirken, topu en basit bir şekilde getirip CHP'ye bırakıp gitmesini doğru bulmuyoruz.''
    
Toprak, olayın tüm yönleriyle aydınlatılması gerektiğini de ifade etti.
   
''Sayın Bekir Bozdağ'ın anayasası olur''
    
Yeni anayasa çalışmaları ve hükümet yetkililerinin açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise Toprak, ''Anayasa çalışmaları ile ilgili Sayın Bozdağ'ın açıklamalarını üzüntüyle izledim. Sanki masadan kalkmak için bahane arıyormuş havası var. Anayasa çok köklü bir çalışmayı gerektirir. Çünkü bizim omurgamız, yol haritamız. Ama sayın Bekir Bozdağ bir yasa yapar gibi, 'bu tarihe kadar yaparsanız, gelin destek verin. Yoksa biz kendi anayasamızı yaparız'. İşte o Sayın Bekir Bozdağ'ın anayasası olur, Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasası olmaz. Bu kadar hızlı hazırlanmış bir anayasanın birçok eksiği çıkacaktır'' değerlendirmesinde bulundu.
    
Aceleci tavrı doğru bulmadıklarını ifade eden Toprak, anayasa çalışmaları sırasında ''masadan kalkan tarafın kendileri olmayacağını'' bildirdi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER