ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 10:40

TBMM'nin Cemevi dilekçesi


TBMM Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Meclis'in Cemevi ile ilgili mahkemeye sunduğu dilekçenin, tamamen Anayasa ve ilgili kanun hükümleri ile bu konuda daha önce açılmış bulunan davalarda mahkemelerin vermiş olduğu kararları içerdiği bildirildi.
    
Açıklamada, son birkaç gündür çeşitli basın ve yayın organlarında ''Cemevi ve Alevilik'' ile ilgili TBMM Başkanlığı'na atfen gerçek dışı haber ve yorumların yer aldığı kaydedilerek, şunları ifade edildi:
    
''Tarihi derinlikleri olan böylesine hassas bir konuda TBMM'ye ait herhangi bir görüş oluşturulmuş değildir.
    
Bahse konusu husus, Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün tarafından Ankara 6. İdare Mahkemesi'nde, TBMM'de bir Cemevi açılması için yer tahsis edilmesine ilişkin açılmış olan davaya hazırlanan cevap dilekçesine ilişkin olup, mahkemeye sunulan dilekçe tamamen Anayasa ve ilgili kanun hükümleri ile bu konuda daha önce açılmış bulunan davalarda mahkemelerin vermiş olduğu kararı içermektedir.
    
Cevap dilekçesinde, özelikle Yargıtay 7. Hukuk Dairesi'nin benzer bir olayda vermiş olduğu 10 Mayıs 2012 tarihli emsal kararı ile İzmir 11. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 7 Eylül 2004 tarihli emsal kararlarının gerekçeleri dikkate alınmış, bu gerekçelere yer verilmiştir.''

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER