ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 17:15

TBMM'de CHP'nin önerisi kabul edilmedi


TBMM Genel Kurulu'nda, CHP'nin gündeme ilişkin grup önerisi kabul edilmedi.
    
CHP, ''AK Parti'nin milli eğitim sisteminde yarattığı kargaşanın, milli eğitim politikalarındaki tutarsızlıkların ve hataların gençler üzerinde yarattığı sorunların araştırılmasına ilişkin araştırma önergesinin'' bugün görüşülmesi önerisini Genel Kurul'a getirdi.
    
Önerinin lehinde söz alan CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, milli eğitim politikasında olduğunu iddia ettiği yanlışlıkları anlattı.
   
  ''Başbakan'ı tablet elinde her yerde dolaştırdınız'' diyen Serter, bugün gelinen noktada, tablet alan öğrencilerin oranının binde 3, Ankara'da ise binde 1 olduğunu kaydetti.
    
Serter, imam hatiplere ayrıcalık tanındığını, 9 yaşındaki çocukların hafız yapılmak için bir yıl okuldan uzaklaştırıldığını öne sürerek, ''Türbanı yasalara aykırı olarak bütün okullara soktunuz, bayrak yaptınız; 3 yaşındaki anaokulu çocuklarının başlarını bağlattınız. Atatürkçü gençlik yetiştirmeyi tek tipleştirme saydınız ama dindar gençlik projesini tek tipleştirme saymadınız. Eğitimi enkaza dönüştürdünüz'' dedi.
    
AK Parti Amasya Milletvekili Avni Erdemir, önerinin aleyhinde yaptığı konuşmada, 10 yıllık AK Parti iktidarında da eğitimde büyük atılımlar gerçekleştirdiğini, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçesinin ilk sıraya yerleştiğini söyledi.
    
Katsayı eşitsizliğinin giderildiğini, seçmeli ders sayısının artırıldığını ifade eden Erdemir, Şubat ayı itibariyle 81 ilde 217 pilot okulda 49 bin tablet dağıtımının yapıldığını, 3 bin 500 okulun internet altyapısının da yapılacağını kaydetti.
    
Öneri lehinde konuşan MHP Ankara Milletvekili Zühal Topcu, 8 Mart Kadınlar Günü'nün, her ne kadar kadınlar günü olsa da bugünün, kadın ve erkekler tarafından birlikte kutlanması gerektiğini vurguladı.
    
4+4+4 projesinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen karışıklığın hala devam ettiğini öne süren Topcu, AK Parti iktidarında eğitimde geriye gidildiğini savundu.
    
Genel Kurul'da daha sonra, Elektrik Piyasası Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerine geçildi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER