ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 14:57

TBMM tünelinde sihirli resim tekniği


TBMM’de mevcut A ve B blokların yerine inşaası devam eden yeni hizmet binası için çalışmalar hızlandı. Binanın ağustos ayı sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor. Yeni hizmet binasında, milletvekillerinin mevcut 9 metrekare olan odaları yaklaşık 3 kat büyüyor. Odalarda mini buzdolabı ile lavabo ve tuvalet de bulunuyor. Yeni hizmet binasında ayrıca, mescit, 90 ila 180 metrekare büyüklüklerinde 9 adet komisyon toplantı salonu, 550 kişilik konferans salonu yer alacak. Hizmet binasını Genel Kurul’un bulunduğu ana binaya bağlayacak tünelin iki tarafına ise ‘sihirli resim metodu’ uygulanacak.

    Tatile giren TBMM’de, yeni hizmet binası çalışmaları hızla devam ediyor. Meclis Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Çiftçi, çalışmalar hakkında Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) bilgi verdi. Çiftçi, yapımı 1984 yılında tamamlanan 28 bin metrekare kapalı alana sahip A ve B blokların günümüz şartlarını karşılayamaz hale geldiğini hatırlattı. Mevcut milletvekili odalarının 9 metrekare olduğunu, bunun içinde danışmanların da bulunduğunu kaydeden Çiftçi, “Odalar alan olarak çok kullanışsız. Ses yalıtımı, ısı yalıtımı sıkıntılı. Kışın ısıtmak, yazın soğutmak problemli. Burası oranın, yaklaşık olarak 3 katı sadece milletvekillerinin kullanacağı alanlar var. Toplam personel ile 40’ar metrekarelik alanı kapsayan odalar var. Milletvekillerimizin odasının içinde aynı zamanda bir lavabo ve tuvalet ünitesi var. Dolapları ile kullanacağı eşyaları ile birlikte daha fonksiyonel bir oda. ” diye konuştu.

    Haydar Çiftçi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kontrolünde devam eden 98 bin metrekare kapalı alana sahip yeni hizmet binası projesinin, ulusal bir yarışma ile belirlendiğini, toplam maliyetinin yaklaşık 190 milyon TL olduğunu aktardı. Akıllı bina statüsündeki yapının, teknolojik güvenlik sistemi ile de tesis edildiğini ifade eden Çiftçi, “Binayı önümüzdeki ay sonu itibariyle bitirmeyi, Ekim başı itibariyle de açmayı hedefliyoruz.” dedi.

    TBMM TÜNELİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ

    Yeni hizmet binasını Genel Kurul’un bulunduğu ana binaya bağlayacak tünel hakkında da bilgi veren Çiftçi, “Tünelin imalatı büyük ölçüde tamamlandı. Monoton, 140 metre uzunluğunda tünel olmaktan ziyade derinlik verecek şekilde sihirli resim denilen bir resim metodu ile sağlı sollu tünelin iki tarafı itibariyle de böyle bir Türkiye’yi resmedeceğiz oraya. Onu hedefliyoruz. Bizim medeniyetimizin izleri, ayakta kalan unsurlarının tamamını oraya taşımayı hedefliyoruz.” ifadesini kullandı.

    Çiftçi eski hizmet binaları hakkında ise şunları dile getirdi: “A ve B blok yüzde 90’ı milletvekillerine hitap eden bir binaydı. Yüzde 10 da personel ve diğer unsurlar vardı. Yüzde 90’ı buraya taşıdığımızda binalara boşa çıkıyor. Personel binası olarak kulanabilir miyiz diye kafa yorduk. Tadilatı yaparsak maliyeti ne olur? Çok kayda değer ciddi rakamlar çıkıyor… Geldiği noktada ilave fonksiyon yükleyemedik oraya. Geçiş sürecinde mevcut ana binanın belki tadilatı söz konusu olacak. Oradan boşaltacağımız üniteleri geçiş olarak 6 ay 1 yıl gibi kullanarak, istifade edeceğimiz bir süreç gözüküyor önümüzde. İlk etapta hemen yıkılacak diye bir şey söz konusu değil.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER