ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 21:34

TBMM Genel Kurulu'nda gerginlik


CHP Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş'ün, "Bu kadar kışkırtıcı Başbakan'ın sağlık durumunu merak ediyorum" sözleri, TBMM Genel Kurulu'nda gerginliğe neden oldu.

Genel Kurul'da, 5 vakıf üniversitesi kurulmasını öngören tasarının görüşmeleri devam ederken söz alan Gümüş, "Başbakan'ın sağlık durumunu merak ediyorum. Bu kadar kışkırtıcı Başbakan'ın sağlık durumunu merak ediyorum" dedi.
Daha sonra tasarı üzerine söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Taksim Gezi Parkı'nda yapılmak istenen yayalaştırma projesi ile ilgili yanlış bilgilendirmeden, kışkırtıcı söylemlerden dolayı olayların farklı noktalara geldiğini ifade etti.

Elitaş, TBMM Genel Kurulu'nda tasarı üzerinde yapılan görüşmelerde de bu tür kışkırtıcı söylemlerde bulunan milletvekillerinin de bulunduğunu kaydetti. Gümüş'ün sözlerine de tepki gösteren Elitaş, "Başbakan'ın sağlığı ile ilgili ifadede bulunan kişi önce kendi zeka sağlığını test ettirmesi gerekir" dedi.

Gümüş, bu arada "Başbakan'ın hasta olduğunu biliyoruz" diye bağırdı. Elitaş ise "Terbiyesizlik etme, hasta sensin" diyerek karşılık verdi. Bu arada AK Parti'li bazı milletvekilleri Gümüş'ün üzerine yürüdü. Araya giren diğer milletvekilleri olası bir kavgayı önledi.

Elitaş, "Gezi Parkı'nda kışkırtıcılık yapanlar hızlarını alamamış" dedi.

Elitaş ayrıca, CHP'den bir milletvekilinin, İngilizce yazdığı tweette, "Başbakan Erdoğan toplu katliam istiyor. İçişleri Bakanı'na bu konuda talimat verdi" dediğini belirterek, "Ayıptır, günahtır. Utanır insan. Parayla Başbakan'a küfredecek adamlar tutuyorsunuz, utanmıyorsunuz" diye konuştu. Elitaş'ın konuşması sırasında AK Parti milletvekilleri, CHP grubuna yönelik yeniden tepki gösterdi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, hastalık üzerine siyaset yapılmasının doğru olmadığını ifade ederek, "Bu tür yaklaşımlar doğru değil. Herkes hasta olabilir" dedi. Konuşmasını sürdürürken AK Parti sıralarından tepkilerin devam etmesi üzerine İnce, "Siz çoğunluğunuza mı güveniyorsunuz? 'Döveriz, ezeriz mi' diyorsunuz? Bizi döveceğinizi mi sanıyorsunuz? Biz Allah'tan başka kimseden korkmayız. Dolmabahçe'nin imamının cesaretinin onda biri yok sizde. O imam size ders verdi. Başbakan değil Allah korkusu öne çıktı" diye konuştu.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, tasarının kabul edilmesinin ardından, yarın saat 14.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı. CHP ve AK Parti milletvekilleri arasındaki tartışma, birleşim kapandıktan sonra bir süre daha devam etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER