ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 02:03

TBMM çalışmaları sürdürme kararı aldı


TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, yeni anayasa metninin ortaya çıkması için çalışmaları sürdürme kararı aldı.
     Alınan bilgiye göre, TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplanan Komisyon'da, CHP, MHP ve BDP'li üyeler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin grup toplantısında, ''Yeni anayasa çalışmalarında temennimiz Mart sonuna kadar bu işin bitmesidir. Bitmemesi halinde, AK Parti'nin bu konuda yaptığı çalışma, Meclis gündemine taşınacak. Parlamento'da beklediğimiz desteği aldığımız anda bunu gündeme getiririz, referandum gücünü yakaladığımız anda da millete gideriz'' sözlerinden duydukları rahatsızlığı ve tepkiyi dile getirdi.
     CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, yeni Anayasa metni konusunda ''Yeşile dönüşen ve Parlamenter sistemi güçlendiren'' bir tablo ortaya çıktığını, Başbakan Erdoğan'ın bundan rahatsız olduğunu belirterek, bunun ''kendini TBMM iradesinin üstünde gören tek adam, diktatör anlayışının tezahürü'' olduğunu dile getirdi.
     BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan da Başbakan Erdoğan'ın Komisyon için süre tanıdığını belirterek, ''O halde biz niçin buradayız-'' diye sordu.
     MHP Konya Milletvekili Faruk Bal'ın da Erdoğan'ın beyanından rahatsız olduklarını ifade etmesinin ardından TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ''Hepimiz sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Buradan geriye dönüş yok. Ortaya bir metin çıkarmalıyız'' dedi.
     AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya ise ''Biz parantezli de olsa alternatifli de olsa ortaya bir metin çıkaracağız, çıkarmalıyız. Bu sorumluluğumuz...'' görüşünü ifade etti.
     Konuşmaların ardından, Komisyon'un bir metin ortaya çıkarması için çalışmalarını sürdürmesi benimsendi.
     Komisyon'da görüşülen bir maddenin 4 gruptan 3'ünün mutabakatı halinde yeşil olarak yazılıp kabul edilmesi, AK Parti'nin, ''Başkanlık sistemi'' önerisi nedeniyle müzakerelere katılmaması üzerine 3 partiden 2'sinin mutabakatıyla kabul edilmesi ve ''müzakere edilmediğine'' dair madde altına not düşülmesi konusunda yaşanan sorun uzun süre tartışıldı.
     CHP ve MHP başkanlık sistemi önerisiyle ilgili olarak önerilerin altına mutlaka madde notu düşürülmesinde ısrarcı olduklarını ifade ederken, BDP ise öneri olarak gelebileceğini kaydetti.
    
     ''Korsan girişim''
    
     TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplantısının ardından Yazım Komisyonu ''Cumhurbaşkanı'nın nitelikleri ve tarafsızlığı'', ''Cumhurbaşkanı'nın seçimi'' maddelerini müzakere etti.
     CHP'li Kart, gazetecilere yaptığı açıklamada, kendilerinin toplantıdan çıktıktan sonra AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop'un uzmanlara, ''madde altına not konulmasın'' dediğini ifade ederek, yeni maddelerin bu şekilde yazımına tepki gösterdiklerini ve bunu kabul etmeyeceklerini söyledi.
     Kart, ''Bu korsanlık girişimidir. Bunlara tenezzül etmemek gerekir. Yaptığımız görevin ciddiyetiyle, sorumluğuyla bağdaşmıyor, yarın buna tepkimizi ortaya koyacağız. Müzakere etmediğimiz konunun, sanki müzakere edilmiş gibi yansıtılmasını kabul etmemiz mümkün değil'' dedi.
     Yazım Komisyonunda CHP, MHP ve BDP ''Cumhurbaşkanı seçimi, nitelikleri ve tarafsızlığı'' ile ilgili önerilerini, AK Parti ise ''Başkan'ın seçilme yeterliliği ve adaylık'' ile ilgili önerilerde bulundu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER