ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Haziran 2014 Salı 11:42

TBMM Başkanı Çiçek Moğolistan'da

TBMM Başkanı Çiçek Moğolistanda

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, resmi ziyarette bulunduğu Moğolistan'ın başkenti Ulan Batur'da parlamentoyu ziyaret ederek "Türkiye'nin deneyim ve kazanımlarını Moğol kardeşlerimiz ile paylaşmaya hazırız" dedi.


Cengiz Han Meydanı'daki parlamento binasının merdivenlerinde mevkidaşı Zandaakhu Enkhbold tarafından karşılanan Çiçek, meclis şeref defterini imzaladı.

Heyetler arası görüşmenin ardından Çiçek ve Enkhbold, Türkiye-Moğolistan Parlamentolar Arası İşbirliği Protokolü'nü imzaladı. İmza töreninin ardından basın mensuplarının karşına çıkan ikili, Türkiye ve Moğolistan arasında siyasi ve ekonomik işbirliğinin önemini vurguladı.

Konuşmasına "Anadolu'daki Türk kardeşlerinizin selam ve iyi dileklerini sizlere iletiyorum" diye başlayan Çiçek, Ulan Batur'da gördükleri yoğun ilgi için teşekkür etti ve "Türkler ve Moğollar, tarihin iki büyük milleti, imparatorluk kurmuş iki ülke ve bunlar bizim ortak noktalarımızdan sadece bir kaçıdır" dedi.

Çiçek, "Coğrafya olarak birbirimize ne kadar uzak olursak olalım kültür ve tarih olarak birbirimize o kadar yakınız. Aramızda herhangi bir siyasi sorun yok ve bu da ilişkilerin gelişmesi açısından başlı başına bir kazanımdır" dedi. Mevcut ilişkilerin geliştirilmesi adına büyük imkan olduğunu kaydeden Çiçek, "Buna her iki tarafın da ihtiyacı var" diye konuştu.

Çiçek, Türkiye'nin çeşitli alanlarda kazanımları ve deneyimleri olduğuna değinerek "Bunları Moğol kardeşlerimiz ile paylaşmaya hazırız" ifadesini kullandı.

Enkhbold da iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 45. yıl dönümüne denk gelen ziyaretin son derece önemli olduğunu ifade etti. Türkiye ile köklü tarihi bağlara sahip olduklarına işaret eden Enkhbold, çok sayıda ortak gelenek ve kültüre sahip olduklarını hatırlattı.

Enhkbold son olarak Türkiye ile toplu konut inşaatı, altyapı enerji ve turizm alanlarında işbirliği konularının gündemlerinde olduğunu sözlerine ekledi.

Çiçek, daha sonra Moğol Meclisi Genel Kurul Salonu'nu gezerek, yetkililerden bilgi aldı.

Resmi temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Tsakhiyagiin Elbegdorj ve Başbakan Niroviin Altankhuyag ile de bir araya gelen Çiçek, Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) "Moğolistan Parlamentosu Basın Merkezi Cihazlarını Yenilenmesi" ve "E-kütüphane" projelerinin açılış törenine katılarak kurdele kesti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER