ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 15:23

TBMM Başkanı Çiçek, Kırgız heyeti kabul etti


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kırgızistan'ın uluslararası platformda hak ettiği yeri elde etmesi için Türkiye olarak her türlü desteği verdiklerini belirterek, ''Barış ve huzur içerisinde kalkınmış bir Kırgızistan bizim en büyük hayalimiz'' dedi.
     Çiçek, Kırgız Parlamentosu Uluslararası İlişkiler ve Parlamentolararası İşbirliği Komitesi Başkanı Kanıbek İmanaliyev ve beraberindeki heyeti kabul etti.
     Çiçek, Kırgız heyeti Türkiye'de ve TBMM'de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ''İlişkilerimiz resmi ilişkiler değil, bir dostluk ve kardeşlik ilişkisidir. Dolayısıyla siyasi ilişkilerimizi de böyle bir temel üzerine inşa ediyoruz'' diye konuştu.
     Kırgızistan ile Türkiye arasındaki siyasi ilişkilerin ''stratejik işbirliği'' seviyesinde, olması gereken en yüksek düzeyde olduğunu ifade eden Çiçek, ''Böyle olduğu içindir ki bağımsızlığınızı kazandığınız günden beri Türkiye ile Kırgızistan arasında çok önemli, çok sıcak ilişkiler var. Türkiye Kırgızistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkedir. Bu gurur verici bir durum, zaten aksi de düşünülemezdi. Aradan geçen 20 yıl içerisinde gerçekten çok üst düzey ziyaretler karşılıklı olarak sürdürüldü. Bugün ilişkiler açısından daha iyi bir noktadayız'' şeklinde konuştu.
    
     -''Çok yoğun ilişki''-
    
     Cumhurbaşkanları arasında karşılıklı ziyaretlerin yapıldığını anımsatan Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bu ülkeye çok sayıda ziyaretinin ve temaslarının olduğunu, ayrıca göreve gelen hemen her TBMM Başkanı'nın da Kırgızistan'ı ziyaret ettiğini kaydetti. Çiçek, ''Bunlar gösteriyor ki hakikaten çok yoğun bir ilişki sürdürüyoruz ve bu iki ülkenin de yararınadır, buna devam etmekte fayda vardır. Komisyonlar düzeyinde de bu ilişkileri giderek artırıyoruz'' dedi.
     Türkiye olarak Kırgızistan'daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Çiçek, her olumlu gelişmeden de büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek, şöyle devam etti:
     ''Bu gelişmelerle ilgili sizlerle düşüncelerimizi, tecrübelerimizi paylaşmaya çalışıyoruz. Elden geldiğince de bu çabalarınıza destek vermek istiyoruz. Çok önemli bir kararla parlamenter sisteme geçtiniz. Bu son derece önemlidir. Türkiye de çok uzun zamandan beri parlamenter sistemle yönetilmektedir ve bu konuda önemli tecrübe sahibidir, bunları sizlerle paylaşmayı her zaman arzu ederiz. Kabul etmek lazım ki parlamenter sistemi yaşatmak, daha fazla sabır, tahammül ve uzlaşı ister. Bunun da gösterilmesi gerekir ki bu sistem insanlarımıza fayda getirsin. Kırgızistan için şu an önemli konu bu sistemin kurumsallaşmasıdır. Biz de geldiğimiz bu noktaya çok kolay gelmedik, düştük kalktık, zaman zaman bizde de demokrasi askıya alındı. Epey tecrübemiz var, bunları sizlerle paylaşalım ki siz bu sıkıntıları yaşamayasınız.''
     Kırgızistan ile Türkiye'nin birlikte üye olduğu uluslararası kuruluşlarda da işbirliği yapması gerektiğinin önemine işaret eden Çiçek, bunlardan birisinin TÜRKPA olduğunu, bu kuruluşun Türkiye'de yapılacak olan genel kurulu öncesinde Kırgızistan'ın görüşünün bilinmesi gerektiğini ifade etti.
     Çiçek, 5 uluslararası kuruluşta Türkiye ile Kırgızistan'ın birlikte görev yaptığını anımsatarak, ''Ne kadar aktif olabilirsek bu iki ülkenin yararınadır, hem de pozisyon elde edebilmek açısından da önemlidir'' dedi.
     Çiçek, Kırgızistan'ın uluslararası platformda hak ettiği yeri elde etmesi için Türkiye olarak her türlü desteği verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini tekrarlayarak, ''Barış ve huzur içerisinde kalkınmış bir Kırgızistan bizim en büyük hayalimiz. İnşallah en kısa sürede Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde de yerinizi almış olursunuz. Bu yöndeki çabaları da destekliyoruz'' diye konuştu.
    
     -Manas Üniversitesi-
    
     Çiçek, iki ülke arasında yoğun ilişkiler olduğunu, ancak bunlar içerisinde en önemli, anlamlı ve kalıcı olanının Manas Üniversitesi'nin kurulması olduğunu vurgulayarak, bu üniversitenin problemlerinin geciktirilmeden çözülmesini istedi. Çiçek, şunları kaydetti:
     ''İki ülke arasındaki ilişkileri kalıcı kılacak, bu eğitim ve kültür alanındaki yakın işbirliğidir ve bu üniversite ilişkilerin sembolüdür. Başka ilişkiler başka ülkelerle de yapılabilir ama kardeşlik ilişkisi bu üniversite açısından son derece önemlidir. Biraz evvel dile getirilen, dilin birbirleriyle yakınlaştırılması, ortak bilinç, bunların ortaya çıkartılması ve bunların benimsenmesi açısından önemli. Onun için de üniversitenin problemlerinin hiç geciktirilmeden çözülmesi lazım. Daha evvelki ziyaretlerimde bu üniversiteyi gezdim gördüm, çok önemli bir çaba, önemli bir gayret. Bazı sorunları var; mülkiyet sorunu, bir günde halledilecek iş günlerce, aylarca, yıllarca sürer hale gelirse, o zaman bizim buradaki konuşmalarımız havada kalır. Bir üniversite varsa, onun ihtiyaçlarının süratle iki tarafça karşılanması lazım. Orada bir mülkiyet problemi var, çözülememiş. Üniversite bu mülkiyet işini alıp bir yere götürecek hali yok, orada kalıyor. Bu üniversite orası için önemli bir yatırım.''
     Türk yatırımcıların Kırgızistan'da bazı problemlerle karşılaştıklarına da dikkati çeken Çiçek, ''Yabancı sermaye bir ülkeye geldiğinde, ne kadar çok bürokratik engelle karşılaşırsa o ülkeye gitmekten vazgeçiyor. Onun için bu reformların süratli yapılması lazım. Benim burada söylediğim, Türkiye'nin yaşadığı sıkıntılarıdır, biz bunları aştık, aşmaya da çalışıyoruz hala. Nitekim dünyadaki krize rağmen çok az bir hasarla bunu atlattıysak, zamanında bu reformları yaptığımız için. Onun için zamanı iyi kullanmak gerekir. Ne kadar erken bu reformları yaparsanız, Türkiye'den de oraya daha çabuk yatırım gider. Devletten devlete yardım çok fazla bir şey getirmez bir ülkeye. O yardım bugün olur, yarın olamaz, çünkü her devletin de kendine göre problemleri var. Türkiye'nin müteşebbislerinin orada bir kısım yatırımları vardı, yaşanan sıkıntılar sebebiyle bir kısmı orada yatırım yapmaktan çekindi, çekiniyor. Onun için bu güvencenin verilmesi, bürokratik engellerin süratle ortadan kaldırılması lazım.''
    
     -''Kalben çok yakınız''-
    
     Kırgız Parlamentosu Uluslararası İlişkiler ve Parlamentolararası İşbirliği Komitesi Başkanı Kanıbek İmanaliyev de Türkiye'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Kırgız Meclis Başkanı'nın selamlarını ve dostluk mesajlarını getirdiğini ifade etti.
     İmanaliyev, Kırgızistan ile Türkiye arasında çok sayıda anlaşmaya imza atıldığını anımsatarak, ''Türkiye bizim için kardeş ülke olarak çok önemlidir. Coğrafya olarak çok uzak olsak bile kalben yok yakınız. Türkiye Meclisi'ni biz dost ve kardeş olarak görüyoruz. Kırgızistan çok zor günler geçirirken, bütçe açığı olduğunda Türkiye Cumhuriyeti'nden esirgenmeyen bir yardım oldu'' şeklinde konuştu. İmanaliyev, Türk yatırımcıları Kırgızistan'da görmek istediklerini de belirtti.
     Daha sonra Cemil Çiçek, Kırgız heyet ile hatıra fotoğrafı çektirdi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER