ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2014 Çarşamba 14:12

TBMM Başkanı Çiçek İran'da


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Filistin'deki çözümün kalıcı bir çözüm olması, sıradan bir çözümün yeni ihtilaflara sebebiyet vereceğini belirterek, "Evvela 1967 öncesi sınırlara dönülmesi gerekiyor. Kudüs, Filistin devletinin başkenti olacaktır. Filistin'in bağımsız ve egemen devletini tesis etmesi ve herkes tarafından da tanınması gerekmektedir. Bunun dışındaki bir çözüm kalıcı bir çözüm kesinlikle olamaz" dedi.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İSİPAB 9. Konferansı'nda gerçekleştirilen Filistin Daimi Komitesi 3. Toplantısı'na katılarak bir konuşma yaptı.
Bu toplantının Filistinlilere olan desteğin vurgulanması bakımından önemli olduğunu belirten Çiçek, İslam dünyasının en önemli gündem maddelerinden birisini Filistin ihtilafı ve orada yaşanan insanlık dramının olduğunu kaydetti. Çiçek, bu ihtilafın BM'nin önündeki en eski, uzun ve çözülememiş, çözülmediği sürece de her gün yeni haksızlıklara, hukuksuzluklara, adaletsizliklere sebebiyet veren bir ihtilaf olduğunu belirterek, "Bir an evvel çözülmesi hem temennimizdir hem de duamızdır" dedi.
Çiçek, şüphesiz bu ihtilafın çözülmesi, bu insanlık dramının bir an evvel son bulması bölgede ve tüm dünyada istikrar ve barışın temini ve tesisi bakımından da son derece önemli olduğunu vurguladı.
Cemil Çiçek, şöyle konuştu:
"Türkiye olarak biz bu ihtilafın çözümüne çok özel önem atfediyoruz, bu yöndeki çabaları da her vesileyle destekliyoruz. Bu çözüm kalıcı bir çözüm olmalıdır. Sıradan bir çözüm, yeni ihtilaflara da sebebiyet verir. Bunun parametreleri daha evvel dile getirildi, konuşuldu. Evvela 1967 öncesi sınırlara dönülmesi gerekiyor. Kudüs Filistin devletinin başkenti olacaktır. Bunun dışındaki bir çözüm kalıcı bir çözüm kesinlikle olamaz. Bu adaletsizliğin ortadan kaldırılabilmesi için, Filistin'in kendi bağımsız ve egemen devletini tesis etmesi ve herkes tarafından da tanınması gerekmektedir.
Bir başka husus; İsrail'in uluslararası hukuka aykırı uygulamaları ve bu ülkenin barış sürecine yönelik samimiyetinin sorgulanması önemlidir. İsrail'li yerleşimcilerin Harem-i Şerife yönelik girişimleri, yasadışı yerleşimleri ve İsrail'in sert güvenlik önlemleri görüşme sürecini tıkamaktadır, sorunun çözümünü her geçen gün daha da güçleştirmektedir. Bu nedenle İsrail'in de barış yönünde stratejik tercihini yapması gerekmektedir. Bizlerin, bu yöndeki çabalara tüm imkanlarımızla destek vermemiz gerekmektedir. Ülkemiz Filistin'e siyasi anlamda verdiği desteği önümüzdeki dönemde de aynı kararlılıkla sürdürecektir."
TBMM Başkanı Çiçek, Filistin'in BM'de üye olmayan gözlemci devlet statüsünü büyük bir destekle kazanmasının, uluslararası alanda tanınmış bir devlet olma doğrultusunda önemli bir merhale olarak gördüklerini belirtti.

-"Kendi aralarındaki sorunu çözsünler"

Bu başarının, uluslararası toplumun mevcut statükoyu kabul etmediğini bir kez daha gösterdiğini ifade eden Çiçek, "Bu sorunun çözümü bakımından Filistinli kardeşlerimizin de üzerine önemli sorumluluklar düşmektedir. Bir an evvel kendi aralarındaki ihtilafı çözmeleri gerekiyor. Elbette bu sorunun çözümü bakımından başkalarına düşen görevler ve sorumluluklar var, ama en evvel kendilerine düşen sorumluklar var, bu da bizim beklentimizdir. Aralarındaki ihtilafları bir an evvel çözmeleri, sorunun çözümü bakımından çok önemli bir adımı, merhaleyi teşkil edecektir. Filistin'de iç uzlaşının sağlanması, Filistin ve bölgenin istikrarı için önem arz etmektedir. Bu anlayışla, Filistin'deki ayrılığa son verilmesi için, hep birlikte gayretlerimizi yoğunlaştırmalı, bilinen beyanlarımızın ötesine geçerek imkanlarımızı seferber etmeliyiz" diye konuştu.
Cemil Çiçek, Türkiye'nin Filistin'e siyasi desteğin yanı sıra ekonomik ve insani yardım da yaptığını, bu desteklerinin 200 milyon doları aştığını söyleyerek, "Filistinli kardeşlerimizin haklı davalarını desteklemek, onların acılarını sarmak için gayret sarfetmek, hem şahsi hem de temsil ettiğimiz haklarımızın ortak sorumluluğudur. Bu konuda hedeflerimizi gerçekleştirmek için aramızdaki dayanışma, danışma ve koordinasyonu güçlendirmek yegane yoldur" dedi.
Filistinlileri biraraya getirme yönünde bir talep olduğunu belirten Çiçek, "Burası bir komite zaten. İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısına, buraya katılan üye sayısının 5 katı kadar katılım var. Bunun biraz daha daraltılması isteniyor. Bu komitede hangi ülkeler bulunacak? Bunu bilemiyoruz. Bu bir genel tekliftir, değerlendirilmesi gerekir. Bu komite nasıl çalışacak, çalışma usul ve esasları ne olacak? Hangi zaman dilimi içerisinde bunlar gerçekleşecek? Bu biraraya getirme çabaları nerede ve ne zaman vuku bulacak? Bu konuların netleşmesi lazım. Zaten bu sorunun çözümü bakımından, kardeşlerimizin aralarındaki ihtilafı bir an evvel bitirmelerini, neredeyse bu işin ön şartı olarak görüyoruz. Bu yöndeki çabalara destek veririz ama sorduğum soruların da cevaplarının da netleşmesi gerekir. Hemen bunu burada yapamıyor olabiliriz ama ortak bir çabaya da ihtiyaç olduğu ortadadır" dedi.

-Yeni komite kurulması talebi

TBMM Başkanı Çiçek, bazı parlamento başkanlarının, Filistinlilerin kendi aralarında anlaşmaları için yeni bir komite kurulmasını teklif etmeleri üzerine tekrar söz aldı.
Çiçek, bu toplantının esas maksadının, Parlamento Başkanları olarak Filistinlilere güçlü bir destek verilmek istenmesinin ortaya konulması olduğunu söyledi. Bunun dışında gündeme getirilen konular önceden taraflara bildirilmediği için, bunların ayrıntıları üzerinde konuşma ve görüşme imkanı olmadığını, bunlar üzerinde ayrıca çalışılması ve detaylı değerlendirmeye tabi tutulması gerektiğini belirten Çiçek, "Bugün burada dile getirilen hususlar, ilk kez tespit edilen konular değildir. Mesela Filistin'li kardeşlerimiz arasındaki sıkıntıların ortadan kaldırılması" dedi.
Çiçek, TBMM Başkanlığı görevinden önce 12-13 yıl Hükümette görev yaptığını ve belli bir süre de Filistin'e yapılan yardımları koordine ettiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"İşin arka planında çalışmış bir Meclis Başkanıyım. Biz bu konuyu Türkiye'de, Filistinli temsilci ve dostlarımız geldiklerinde birçok kez söyledik: 'İşin başında aranızdaki birlik ve beraberliği sağlayın.' İnanıyorum ki her birimizin mensup olduğu ülkelerin hükümetleri de burada dile getirilen konularda çalışmalar yaptılar. Onlarla istişare etmek gerekecektir. Hemen burada bu işleri karara bağlarsak, bir kısım sıkıntılarımız olabilir. Hükümetlerle etraflıca bir istişareye ihtiyaç var. Bizler parlamento başkanlarıyız. Esas itibariyle ülkelerin politikaları hükümetlerce yürütülür, biz de destek veririz. Şüphesiz bizim de yapacağımız işler var. Ancak her ülkenin Anayasası'nda da ve kendi mevzuatında da Parlamento başkanlarının yetkileri belli sınırlara kadardır. Dolayısıyla parlamento başkanlarının da parlamento içinde istişareleri gerekebilir. Onun için ileride, geriye dönülemeyecek bir şey yapmamak adına, bu konuları gelecek toplantıya kadar, genel sekreterliğin uzmanlıklarından istifade eder, hükümetlerimizin bu konudaki çabalarını da değerlendirerek sonuca bağlarsak daha uygun olur.
Bu konularda gerçekçi olmamız lazım. Bu konularda kurulmuş o kadar çok komite var ki bir defteri doldurur. O komite bu komite... Parlamento başkanları olarak yeni bir komite, sonuç elde edilemezse, elimiz havada kalacaksa, o zaman bu davaya ciddi ölçüde zarar verir. Bunu iyi hesap etmemiz lazım. Bir şeyi kurmuş olmak için değil, netice almak için yapmalıyız. Türkiye olarak bizim tavrımız net, biz bu çabaları destekleriz, destekliyoruz. Bu desteğin karşılığı olarak da uluslararası ne kadar sıkıntısı varsa bunu da aldık ve almaya da devam ederiz. Bu noktada kimsenin tereddütü olmasın. Ama bu konu bugün ortaya çıkmış bir konu değil, 50 yıllık, daha geriye de götürebilirsiniz. Onun için çok gerçekçi, hiçbir işi aceleye getirmeden, iyi istişare ederek, iyi detaylandırarak... Zararı yok küçük sonuçlar alalım ama sonuç alalım. Yoksa büyük hedefler koyup hiçbirini yapamazsak... O zaman hükümetler biraraya geliyor sorun çözülemiyor, parlamento başkanları biraraya geliyor sorun çözülemiyor, Filistin'li kardeşlerimiz biraraya gelip bir türlü barışı kendi aralarında sağlayamıyor. Sonuçta kendi halklarımıza da ümitsiz bir tablo ortaya koymuş oluruz. Bu bizim hepimizin kanayan yarasıdır, hepimizin yüreğini yakan, acıtan bir yaradır. İyi düşünelim, iyi istişareler yapalım ama kararımızı da ona göre verelim."
Bu arada, Çiçek, toplantıdan önce Afganistan Halk Meclisi Başkanı Abdulrauf İbrahim ile görüştü.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER