ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 15:23

TBMM Başkanı Çiçek, gruplarla görüşecek


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, siyasi parti gruplarını, grup toplantılarında yaşanan sorunlar ve alınacak güvenlik önlemlerini görüşmek üzere toplantıya davet etti.
     Çiçek, Meclis'te grubu bulunan dört siyasi parti grup başkanlıklarına gönderdiği yazıda, grup toplantılarına seçmen katılımının yoğunlaşmasının başta güvenlik ve Meclis'in iç düzenini temin olmak üzere çeşitli sorunlara yol açtığını kaydetti.
     Siyasi partilerin grup toplantılarının aynı gün peş peşe yapıldığına işaret eden Çiçek, Salı günleri Meclis'e elen ziyaretçi sayısının bazı günler 12 bini geçtiği ve girişte ziyaretçilere verilen yaka kartlarının tükendiğini belirtti.
     ''Yasama faaliyetinin gerçekleştirildiği tarihi bina ne fiziki olarak ne de hizmet bakımından bu denli kalabalığı ağırlamaya müsait değildir'' diyen Çiçek, yazısında şu ifadelere yer verdi:
     ''İçinden geçtiğimiz dönemin hassasiyetleri nedeniyle güvenlik birimleri, Meclis'te bir kısım eylemlerin olabileceğinden endişe duymaktadır. Grup toplantılarını izlemeye gelen kalabalık gruplar içerisine iyi niyetli olmayan kişilerin sızması ihtimal dahilindedir. Bu tablo, muhtemeldir ki hepimizi derinden üzecek bir kısım riskleri taşımaktadır. Esasen bu durum geçmişte de siyasi parti gruplarımıza bildirilmiştir.
     Siyasi tarihimize ve grup geleneğimize bakıldığında; grup toplantılarının o gruba mensup milletvekilleri ile üst yöneticilerin görüş alışverişinde bulunduğu, haftalık siyasi gündemi değerlendirdiği platformlar olduğu görülecektir. Ancak uzunca bir zamandan beri bu toplantılar, İçtüzük ve grup yönetmeliklerinin anlamına uygun olmaktan çıkmış olup, eylem potansiyeli taşır hale gelmiştir. Grup toplantılarındaki siyasi atmosfer ve atılan sloganlar, izleyicilerdeki hassasiyeti üst noktalara taşımaktadır. Böyle bir durumda farklı siyasi partilere mensup seçmenlerin aynı binada toplanıp birbirleriyle karşılaşması güvenlik bakımından arzu edilmeyen sonuçlara yol açabilir. Her geçen hafta daha kalabalık seçmen gruplarının grup toplantılarına davet edildiği gerçeği gözönüne alındığında, mevcut durumun sürdürülebilir olmadığı görülecektir.''
     Çiçek, bu durumun ortaya çıkardığı sorunlar ve alınacak tedbirleri görüşmek üzere siyasi parti gruplarından birer temsilcinin 8 Mart Cuma günü yapılacak toplantıya katılmasını istedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER