ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ocak 2013 Çarşamba 14:45

TBMM Başkanı Çiçek basın toplantısı düzenledi

TBMM Başkanı Çiçek basın toplantısı düzenledi


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, anayasa konusunun, toplumsal talep olmaktan çıktığını belirterek, ''Bizim için yeni bir anayasa yükümlülük haline geldi. Bunu, bu dönem başarmak mecburiyetindeyiz'' dedi.
    
Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşmesinin ardından TBMM'de basın toplantısı düzenledi.
    
Cemil Çiçek, siyasi parti genel başkanlarına, anayasa yapım süreciyle ilgili değerlendirme fırsatı verdikleri için teşekkür etti.
    
19 Ekim 2011'den bu yana anayasa yapım süreciyle ilgili çalışmaları sürdürdüklerini anımsatan Çiçek, 2013'ün başarılı bir yıl olmasını temenni ettiklerini söyledi. Çiçek, Türkiye'nin başarıya giden yolda çözmesi gereken en önemli sorunlarının başında anayasa sorunu geldiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
   
  ''Türkiye, bu anayasa sorununu çözemediği takdirde karşılaştığınız her sorunla ilgili bana veya siyaset yapanlara, 'şu sorun ne olacak, sorun nasıl aşılacak, bu konuda ne düşünüyorsunuz-' diye sormanızın pratikte hiçbir faydası olmayacak. Yanlış kurallar yürürlükte olduğu sürece, doğru sonuçlar elde edemezsiniz. Yanlış kurallar varlığını sürdürdüğü sürece, temennilerinize göre sonuç bekleyemezsiniz. Nitekim Türkiye'nin, son 1 yılı aşan zamandan beri yaşadığı sorunların önemli kısmı, bu anayasadan kaynaklanıyor. Anayasada o hükümler varlığını sürdürdüğü sürece, 'şu konuda ne düşünüyorsunuz, bu sorun nasıl aşılacak-' gibi soruların da anayasal dayanağını bulmakta gerçekten zorluk var. Başarıya giden yolda kanaatimce en önemli konu, anayasa sorununu halletmektir.''
    
     -''Şimdi çözemezse ne zaman-''-
    
     Çiçek, bu dönem 4 siyasi partinin, kendisi ve Meclis'in önemli, tarihi bir sorumluluk taşıdığını dile getirdi. Türkiye'nin her sorununun burada konuşulacağını, çözüleceğini ifade eden Çiçek, Türkiye'nin 30 yıldır bir anayasa sorunu olduğunu meslek örgütlerinden partilerin tamamına yakınının kabul ettiğini söyledi.
     Çiçek, seçimlere giderken 4 partinin yeni bir anayasa konusunu en önemli mesele kabul ettiğini, seçimden sonra da böyle bir komisyonun kurulmasına destek verdiğini anımsattı.
     Her sorunun çözüm adresinin TBMM olduğuna işaret eden Çiçek, ''Artık 2013'te bundan farklı yol, yöntem, merci düşünmek demokrasiyle bağdaşmaz. O halde anayasa sorununu çözüme kavuşturacak olan siyasi partilerimiz ve TBMM'dir. Şimdi çözemezse ne zaman- 30 yıldır tartıştığımız bir konuyu, anayasa sorununu bir 30 yıl daha sürdürme imkanımız yoktur. Türkiye her geçen gün anayasadan kaynaklanan gerilimleri, sıkıntıları yaşamak mecburiyetinde kalır'' diye konuştu.
     TBMM Başkanı Çiçek, gelinen noktada artık anayasa konusunun toplumsal talep olmaktan çıktığını dile getirerek, sözlerini, ''Bizim için yeni bir anayasa yükümlülük haline geldi. Bunu, bu dönem başarmak mecburiyetindeyiz'' diye sürdürdü.
    
     -''Herkesin karşılıklı fedakarlıkta bulunması gerekiyor''-
    
     Anayasanın, sadece Türkiye'nin ilgilendiği bir konu olmadığını belirten Çiçek, anayasayı halk, millet için yaptıklarını kaydetti. Çiçek, şöyle devam etti:
     ''Dışarının ne deyip ne demediği bizi fazla ilgilendirmiyor olabilir ama küreselleşen bir dünyada Türkiye gibi önemli bir ülkenin, aktörün anayasa sorunuyla boğuşur olması bizim bakımımızdan büyük eksiklik olur. Anayasa konusu Türkiye'de olduğundan çok daha fazla dış dünyada ilgiyle takip ediliyor. Bu sürecin nasıl işlediği, nasıl sonlanacağı onlar tarafından da merak konusu.
     Bu sorunu bu defa çözebilmiş olmamız gerekiyor. Bu, siyaset kurumuna çok büyük itibar kazandıracaktır, TBMM'ye olan güveni daha da artıracaktır, Türkiye'nin imajı açısından da önemlidir. Dünyada şu zaman diliminde anayasa yapan sadece biz değiliz; Macaristan başta olmak üzere birçok ülkede yeni anayasa yapım süreçleri başladı. Bunların bir kısmı anayasalarını yaptı, bitirdi. Başka ülkeler bunları başarmışken bizim başaramamış olmamız, kendi hesabımıza eksiklik olur. 1876'dan bu yana parlamento tecrübesi olan bir ülke, halen bu sorunu daha uzun süre gündeminde tutamaz. Bunun için yeni bir anayasa yapmak artık bizim için yükümlülüktür.
     Anayasayı her parti kendisine yapmıyor, milletimiz, halkımız için birlikte anayasa yapıyoruz. Bunu uzlaşarak yapacağız. Uzlaşmak zafiyet değildir; uzlaşmak demokrasiyi kurumsallaştırmak, uzlaşma kültürünü geliştirmek, birlikte yaşamak bakımından ön şarttır. Uzlaşmak, Türkiye'nin geleceği bakımından sorun çözmedeki en önemli yöntemlerden biridir. Uzlaşma söz konusu olduğunda da herkesin bu noktada karşılıklı fedakarlıklarda bulunması, birlikte olumlu katkıyı da vermesi gerekiyor.''
    
     -18 bin 350 sayfalık görüş-
    
     Çiçek, ''anayasa yazmıyoruz, anayasa yapıyoruz'' dediklerini hatırlatarak, bu iki kavramın birbirinden farklı olduğuna işaret etti.
     19 Ekim 2011'de bu çalışmaları başlatırken öncekilerden farklı olarak, halkın ne dediğini bilmeleri gerektiğini söylediklerini anımsatan Çiçek, 30 Nisan 2012'ye kadar başta 13 bölge toplantısı olmak üzere çok sayıda toplantı yaptıklarını anlattı.
     Türkiye'nin, anayasa yapan birçok ülkeden farklı olarak önemli bir çalışma gerçekleştirdiğini, önemli bir külliyat oluştuğunu dile getiren Çiçek, komisyonun web sayfasına 30 Nisan'a kadar 66 bin 15 kişinin görüş bildirdiğini kaydetti. Çiçek, bin 872 kişinin e-postayla görüşlerini ilettiğini, 221 vakıf, dernek, platformun gelerek görüşlerini anlattığını, komisyona bin 50 kişi, kuruluştan görüş geldiğini bildirdi.
     Çiçek, komisyonun elinde, nasıl bir anayasa istenildiğine dair görüşlerin 18 bin 350 sayfada toplandığını ifade etti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER