ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2014 Cuma 11:37

TBMM Başkanı Çiçek Azerbaycan'da

TBMM Başkanı Çiçek Azerbaycanda

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek ve beraberindekilerle görüştü.


Aliyev, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 5. Genel Kurulu için Bakü'de bulunan Çiçek ve milletvekillerinden oluşan heyeti, Cumhurbaşkanlığı İdaresi'nde kabul etti.

Görüşmede Aliyev, Türkiye ile Azerbaycan ilişkilerinin Türk dünyası için önemli olduğunu belirterek, "Türk dünyasının birliği için Türkiye ve Azerbaycan kadar çaba gösteren başka bir ülke yoktur. Çünkü biz bir millet iki devletiz. Bugün Türk dünyasının birleşmesi bütün Türk cumhuriyetleri için önemli bir hedeftir" dedi.

Dünyanın çeşitli yerlerinde ülkelerin daha sıkı işbirliği içerisinde olduğunu vurgulayan Aliyev, kökü ortak ülkelerin de birbirine çok daha yakın durması gerektiğini dile getirdi.

TBMM Başkanı Çiçek de TÜRKPA Genel Kurulunu yaptıklarını hatırlatarak, ülkeler arasındaki ilişkilere meclis başkanları olarak katkı sağlamaya çalıştıklarını anlattı.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin önemli bir noktada olduğuna dikkati çeken Çiçek, "Bazı konularda ortak tavır alınması önemli ihtiyaçtır. Bunun sayısız faydaları vardır. Çünkü birçok ortak derdimiz bulunuyor" diye konuştu.
Aliyev, TÜRKPA Genel Kurulu için Bakü'de bulunan Kazakistan ve Kırgızistan heyetlerini de ayrı ayrı kabul etti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER