ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 20:03

TBMM Başkanı Çiçek, Almanya Adalet Bakanı'nı kabul etti

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Almanya Federal Cumhuriyeti Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger ve beraberindeki heyeti Meclis'te kabul etti.


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, PKK terör örgütüne Avrupa'dan sağlanan desteğe ilişkin, ''Bu örgüt, Avrupa'da elde ettiği silahlarla ve başka türlü öldürücü aletlerle bizim insanımızı öldürüyor, buna karşılık da Avrupa insanını uyuşturucu ile öldürüyor. Artık diplomatik bir dille konuya bakmak yerine, gerçeğin dili neyse bunu çok açık konuşmakta fayda var'' dedi.
    
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Almanya Federal Cumhuriyeti Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger ve beraberindeki heyeti Meclis'te kabul etti.
    
Çiçek, kabulde, Almanya ile Türkiye'nin çok eskiye dayanan ilişkilerinin olduğunu, bu süreçte acı ve tatlı hatıraların yaşandığını belirterek, bu hatıraların iki ülke yöneticilerine önemli sorumluluklar yüklediğini söyledi.
    
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'da olduğunu hatırlatan Çiçek, işbirliğini artırmanın ve devamlı temas içinde olmanın önemine işaret ederek, Almanya'daki Türk varlığının iki ülke arasında köprü görevi gördüğünü kaydetti.
    
     ''Her ülkenin tribünden seyreder gibi terörü seyretmemesi lazım''    
    
Çiçek, genel birkaç konuyla ilgili düşüncelerini ifade etmek istediğini belirterek, ''Biz dost ve müttefik iki ülkeyiz ve ilişkilerimiz epey eskiye gitmektedir. Devletler arasındaki bu ilişkilerin halklar arasında da daha da derinleşmesi ve karşılıklı dostluğun ve anlayışın güçlenmesini arzu ediyoruz. Ancak bunu zehirleyen, zehirleme istidadı gösteren ve iki ülke halkları arasında güvensizliğe sebebiyet veren birkaç husus var. Bunu bu vesileyle dikkatinize getirmek isterim'' diye konuştu.
    
Bunlardan birinin terör konusu olduğunu vurgulayan Çiçek, şöyle devam etti:
    
''Bu bizim için son derece önemlidir ve ülkelerin bu konuya yaklaşımına göre de bizim halkımızın sempatisi veya antipatisi o ülkeye karşı artmaktadır ya da azalmaktadır. Bunu çok net ve açık olarak ifade etmek isterim. Bana göre terör insanlığa karşı bir tehdittir, bir insanlık suçudur. Buna karşı her ülkenin tribünden seyreder gibi bu olayları seyretmemesi, sorumluluğunun gereğini yapması lazım.
    
Türkiye terörün her türlüsüyle mücadele eden ve her türlüsünden de çok acı çekmiş, çok insanını kaybetmiş dünyadaki belki tek ülkedir. Ama bir başka gerçek daha var; dostlarından da yeteri kadar destek görmeyen tek ülkedir. Bu konuları diplomatik bir dille değil, gerçeklerin diliyle konuşmakta fayda var. Aksi taktirde olayın önemiyle mütenasip bir üslup üslup kullanmamış oluruz.
    
Bizim için en önemli problemlerin başında PKK terör örgütü geliyor ve maalesef PKK'nın en fazla destek gördüğü kıta Avrupa kıtasıdır. Sizin anayasayı koruma teşkilatınızın yıllık olarak yayınladığı raporlara baktığımızda da Almanya'da çok geniş bir faaliyet alanına sahip olduğu gözükmektedir. Demokratik imkanları, fırsatları kullanarak, demokratik görüntü adı altında maalesef bu örgüt eleman temininden kaynak teminine varıncaya kadar her türlü çabayı orada göstermektedir. Bu raporlar yıllık olarak yayınlanıyor, bu sene bir değişiklik olmayacaksa, 11 bin 500 PKK'lının orada faaliyet gösterdiği bu raporlarda yazılı. Diğer terör örgütleri açısından da baktığımızda Almanya'daki bu faaliyetler bizim açımızdan gerçekten endişe verici bir durumdadır.''
    
     ''Terör örgütü Avrupa'da kaynak ve eleman temin ediyor''    
    
Çiçek, bu gerçeklerin sadece Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın raporunda değil, Europol'ün 2012 raporuna bakıldığında da terör örgütünün Avrupa'da çok önemli kaynak ve eleman temin ettiği, birçok suçları işleyerek geniş bir ilişkiler ağına sahip olduğunun görüldüğünü söyledi.
    
Çiçek, ''Neticede Sayın Bakan şunu demek istiyorum ki bu örgüt, oradan temin ettiği paralarla, Avrupa'da elde ettiği silahlarla ve başka türlü öldürücü aletlerle bizim insanımızı öldürüyor, buna karşılık da Avrupa insanını uyuşturucu ile öldürüyor. Böylesine dehşet verici bir tablo karşısında artık diplomatik bir dille konuya bakmak yerine, gerçeğin dili neyse bunu çok açık konuşmakta fayda var. Çünkü dolambaçlı bir kısım değerlendirmeler bu örgütlerin daha fazla güç kazanmasına, daha fazla kan dökmesine, daha fazla insan hayatına sebebiyet veriyor'' şeklinde konuştu.
    
Alman Bakan Leutheusser-Schnarrenberger de Türkiye'de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye ve Almanya arasında uzun zamandır iyi seyreden bir işbirliğinin olduğunu, Türkiye'deki yeni anayasa çalışmalarını ve yargı reformunu yakından takip ettiklerini ifade etti.
    
  

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER