ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 18:18

"TBMM, Alevilik projesi için çalışacak"

"TBMM, Alevilik projesi için çalışacak"


CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, sivil toplum kurumları ve akademinin 'Alevi yurttaşların insan hakları ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik için hareketlenmesi projesi’' kapsamında TBMM'deki 4 siyasi partinin milletvekilleri ile birlikte çalışacağını söyledi.

    Aykan Erdemir, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ve Alevi Kültür Dernekleri üyeleri ile parlamentoda basın toplantısı düzenledi. Bugünün Türkiye'de yönetişim için mutlu bir gün olduğunu kaydeden Erdemir, Alevi yurttaşların insan hakları ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik için hareketlenmesi projesini bir AB projesi olarak hayata geçireceklerini ifade etti.

    CHP’li Erdemir, bu proje kapsamında konsorsiyum oluşturulan STK'lar ve bilim kurullarının, TBMM'de konu üzerine çalışan farklı partilerden 10 milletvekili ile gelecek 18 ay boyunca eş güdümlü bir çalışma yürüteceğini ifade etti. Erdemir projenin, 'Alevi Kültür Dernekleri' başkanlığında yürütülen bir AB projesi olduğunu ve TBMM'nin, Sivil Toplum Kurumları ve akademi ile ilk defa böyle bir proje kapsamında işbirliğine gitmesinin önemine değindi.

    CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, açıklamasını şöyle tamamladı: ''TBMM'de grubu bulunan 4 siyasi partiden 10 milletvekili gelecek 18 ay boyunca Sivil Toplum Kurumları ve akademi ile birlikte 'Alevi yurttaşların insan hakları ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik için hareketlenmesi projesi' kapsamında eş güdümlü bir çalışma yürütecek. Bu AB projesi çerçevesinde Türkiye'de inanç alanında AİHM sözleşmesi ile uyumlu bir şekilde temel hak ve özgürlüklerin güvenceye alınması için bir diyalog ve etkileşim süreci başlatılacak ve projeyle birlikte Türkiye'de temel hak ve özgürlükler, demokrasi, inanç özgürlüğü gibi konularda daha iyi bir noktaya gelmek için bir adım atılmış olacak."

    “SÜRECİN BAŞLANGICINDAYIZ”

    Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkezi Alevi Yurttaşların İnsan Hakları Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik İçin Hareketlenmesi Projesi Direktörü Cahit Korkmaz da konuşmasında, proje ile birlikte sadece Alevi toplumunun değil toplumdaki diğer din ve inanç topluluklarının da temel hak ve özgürlükler noktasında yeni bir aşamaya gelebileceğini söyledi. Cahit Korkmaz yeni bir sürecin başlangıcında olduklarını ifade ederek bugün bu projenin siyaset boyutunun başlangıcını yaptıklarını belirtti.

    Korkmaz, din ve inanç gruplarıyla yapacakları çalışmalar ve ağ oluşturma faaliyetleri doğrudan Alevi örgütleri ve vatandaşlarla çalışmalar yapacaklarını proje ile Türkiye'de din ve inanç alanına ilişkin AİHM sözleşmesine uygun bir hukuki çerçevenin oluşturulması yönünde ilerleme amaçladıklarını kaydetti. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER