ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Temmuz 2014 Salı 01:31

TBMM 5 maddeyi daha kabul etti

TBMM 5 maddeyi daha kabul etti

"Torba tasarı" TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 5 madde daha geçti.


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Soma'daki facianın ardından madencilere yönelik düzenlemeler ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını da içeren "torba kanun" tasarısının 5 maddesini daha kabul etti.

Tasarının kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin maddelerinin görüşülmesi sırasında, hükümetin verdiği önergeyle kapsam daraltılarak, vergi cezaları kapsam dışına çıkarıldı.

Buna göre, verginin aslı ve buna bağlı cezalar tahsil edilecek. Bunlara uygulanan gecikme faizi ya da gecikme zammı yerine Yİ-ÜFE oranında yeniden faiz hesaplanacak.

Ayrıca, yine hükümetin önergesiyle RTÜK tarafından verilen ve kesinleştiği halde ödenmeyen idari para cezalarının da yapılandırılarak, ödenmesine imkan sağlanacak.

Tasarının, esnaf ve sanatkarların üyesi oldukları odalara, odaların da federasyon ve birliklere borçlarının faizi, gecikme faizi ve gecikme zammı gibi alacaklarının tahsilinden vazgeçilmesini öngören 76. maddesi üzerinde tekriri müzakere yapıldı.

Bu maddeye ilişkin geçen hafta MHP'nin "odaların birlik ve üyesi oldukları federasyonlara borçlarının faiz, gecikme zammı gibi alacaklarının tahsilinden vazgeçilmemesi" şeklinde verdiği ve bu çerçevede değişen madde hükümetin önergesiyle değiştirildi. Bu şekilde odalar kapsama yeniden alındı.

"Birinci viteste patinaj yapıyorsun"

Yönetmelikle veya diğer bir düzenleyici işlemle avukatlık stajına, staj döneminde ve avukatlık mesleğine kabulde sınav veya benzeri bir rejim öngörülemeyeceğine ilişkin maddenin görüşülmesi sırasında da CHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin ile AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Muş arasında sözlü tartışma yaşandı.

CHP'li Keskin'in, "Yazılıda 100 alıp bilmem neyi bilmediği için elenen çok hakim, savcılar var" ifadesi üzerine, AK Partili Muş "Moğultay'ın yaptığı gibi, Moğultay'ın söylediklerine bakacaksınız" karşılığını verdi.

Bunun üzerine Keskin, "Mezar taşlarına bakmayın. 'Yargıda paralel var' diye siz şikayet ediyorsunuz. Ben etmiyorum. 10 yılın sonunda yargıyı getirdiğiniz yer meydanda. Sabıka kaydınız o kadar kabarık ki. O artık geride kaldı, sen gününe bak gününe. 20 yıl evvelki laflarla bugünkü yanlışları düzeltemezsin. Kafan bu işte. Birinci viteste patinaj yapıyorsun, ikiye geçemiyorsun" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER