ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Nisan 2013 Cumartesi 15:49

Tayyar: "Meclis'te ot yoluyorum"

Tayyar: "Mecliste ot yoluyorum"

Şamil Tayyar, sade bir vekil olarak el indirip kaldırmaktan başka bir misyonu olmadığını söyledi.


AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Türkiye’de parlamenter sistemin iflas ettiğine vurgu yaparak, “İktidar partisi isterse Parlamento'yu çalıştırır, isterse çalıştırmaz. Dolayısıyla bu Parlamento'nun sade bir üyesi olarak, bir milletvekili olarak el kaldırıp indirmekten öte hiçbir misyonum yok. Ben bunu biraz da ot yolmaya benzetiyorum.” dedi.

Tayyar, Şehitkamil Kongre ve Kültür Merkezi’nde, Sivil Dayanışma Platformu, Anadolu Platformu ve Bülbülzade Vakfı’nın işbirliği ile düzenlenen ‘Yeni Anayasa ve Sürecin Değerlendirilmesi’ konulu toplantıda konuştu. Türkiye’de parlamenter sistemin iflas ettiğini kaydeden Tayyar, “Bu sistemle Türkiye’nin geleceği kuşatması, Türkiye’yi geleceğe taşıması asla mümkün değil. Cumhuriyetin ilk yıllarında meclis hükümeti vardı. Şimdi Türkiye’de bir hükümet meclisi var. Yani bu sadece AK Parti’nin oluşturduğu bir süreç değil. Sistem Türkiye’yi buraya doğru getirdi. Sistem içerisinde Parlamento'nun zerre kadar ağırlığı yok. Yani iktidar partisi isterse Parlamento'yu çalıştırır, isterse çalıştırmaz. Dolayısıyla bu Parlamento'nun sade bir üyesi olarak, bir milletvekili olarak el kaldırıp indirmekten öte hiçbir misyonum yok. Ben bunu biraz da ot yolmaya benzetiyorum. Askerlik yapanlar bilirler. Askerler çok düşünmesin, kafayı da meselelere yormasınlar diye, boş zamanlarında ot yoldururlar. Bizin aslında milletvekili olarak yaptığımız da Parlamento'da biraz ot yolmanın dışında fazla anlam taşımıyor.” ifadelerini kullandı.

Parlamento'nun daha itibarlı hale geleceği, daha etkin hale gelebileceği, anayasadan kaynaklanan yasama ve denetim fonksiyonunu daha iyi icra edebileceği güçlü bir parlamento yapısına ihtiyaç olduğunu kaydeden Tayyar, “Ancak, rehabilitasyonla, revizyonla, parlamenter sistemi bir araya getirmek mümkün değil. Kişisel kanaatim, Türkiye en kısa zamanda kuvvetler ayrılığı ilkesinin daha etkili olduğu bir başkanlık modeline geçmesi gerekir diye düşünüyorum.” açıklamasını yaptı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER