ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 18:13

Tarım Bakanı Eker hakkındaki gensoru


TBMM Genel Kurulu'nda, MHP'nin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmayacağına ilişkin görüşmelere başlandı.
    
Önerge sahibi olarak söz alan MHP Afyonkarahisar Milletvekili Kemallettin Yılmaz, ''Her platformda sıkıntıları dile getiriyoruz. Duyarsız bir Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız var. Her geçen gün üretimimiz azalıyor'' dedi. Girdi maliyetlerinin çok yüksek olduğunu öne süren Yılmaz, ''Patatesi, soğanı para etmediği için pek çok insan borç faizi ve tefeci kıskacından kurtulabilmek için canına kıyıyor'' diye konuştu.
    
CHP grubu adına söz alan Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Türkiye'nin net buğday ithalatına ihtiyacı olduğunu belirterek, ''Kaliteli buğday açığı var. Süneyle yeterli derecede mücadele edemiyorsunuz. Bakanlık olarak bu manada görevinizi yapamıyorsunuz. Türkiye nohut ve mercimekte net ihracatçıydı, bakliyat konusunda şimdi net ithalatçı konumuna geldi. 2002 öncesinde pamukta da net ihracatçı bir ülkeydi Türkiye'' şeklinde konuştu.
    
Üreticilerin en çok şikayet ettikleri konunun girdi maliyetleri olduğunu ifade eden Seçer, bu girdilerin, üreticinin canını yaktığını, üreticiyi isyan noktasına getirdiğini ileri sürdü. Seçer, 2002 yılında 1 lira olan mazotun şimdi 4 lira olduğunu ve dört kat arttığını, ancak yetiştirilen ürünlerin bir, iki kat artış gösterdiğini ifade ederek, ''Üretici bu üretimden nasıl para kazanacak- Bu dengeleri kim kuracak- Elbette Hükümet kuracak'' diye konuştu. Seçer, MHP'nin verdiğ önergeyi destekleyeceklerini kaydetti.
    
BDP grubu adına konuşan Van Milletvekili Nazmi Gür, geçmişte tarımda Türkiye'nin kendi kendine yettiğinin dile getirildiğini hatırlatarak, ''tarım topraklarının rantiyeye peşkeş çekilmeye başlandığını'' iddia etti. Türkiye'nin tarihinde ilk kez saman ithal etmeye başladığını öne süren Gür, ''AKP çiftçiyi tüccara teslim etmiştir. Üretici ile market fiyatları arasındaki fark yüzde 400'lere ulaşmıştır. Bu tam bir insafsızlıktır'' şeklinde konuştu.
    
Bu arada, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Umut Oran'ın verdiği, öğrencilerin belediye ulaşım araçlarında indirimli bilet için kullandıkları pasoların tümüyle kaldırılması ve öğrenci kimlik kartlarının Türkiye'nin her yerinde toplu taşıma araçlarında kullanılmasına ilişkin kanun teklifinin doğrudan gündeme alınarak görüşülmesi önerisi, Genel Kurul'da kabul edilmedi.
    
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER