ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Temmuz 2013 Salı 12:27

"Tarih Mısır'daki bu kan lekesini silmeyecek"


SP İzmir İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Bayram Sakartepe, Mısır’da demokrasi yanlılarına ateş açılması sonucu yaşanan vahşeti nefretle kınadıklarını söyledi. Partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında Mısır’da darbecilerin yaptığı katliamı değerlendiren Sakartepe, insanlık vicdanının bu acıları asla unutmayacağını ifade etti.

Tarihin bu kan lekesini silemeyeceğinin altını çizen İl Başkanı Sakartepe, kazananın er ya da geç Mısır halkı ve Müslümanlar olacağını vurguladı. Batı için demokrasinin ve milli iradenin hiçbir değeri olmadığını savunan Sakartepe, “ABD ve batı dünyası, başından beri sönük ve adeta meşrulaştırıcı açıklamalarla askerî darbenin yanında yer almışlardır. Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa, ABD, insan hakları kuruluşları, İslam ülkeleri bu dramı ve vahşeti görmüyor. Bu yaşananlara ‘dur’ demiyor. Çok acıdır ki şehit olan Mısırlıların kanları, İslam dünyasından darbecileri tebrik eden, alkışlayan ve darbeye sessiz kalanların üzerlerine de bulaşmıştır. Mısır’daki darbeyi tek başına değerlendirmek doğru olmaz, çünkü devamlı yeni bir İslam ülkesinde kargaşa çıkarılmakta ve katliamlar işlenmektedir. İslam dünyasını kan ve gözyaşına boğanlarla onların yerli işbirlikçileri sadece Mısır’ı değil, bütün İslam coğrafyasını sinsi ve kirli bir oyunla hedef almışlardır.” dedi.

Türkiye hükümetinin darbecilere yaptırım olacak ciddi adımlar atması gerektiğini belirten Bayram Sakartepe, “Mısır’daki son katliamın ardından Türkiye, Mısır büyükelçisini hemen geri çekmelidir. Müslümanlar bir an önce kendi NATO’sunu, kendi BM’sini, kendi savunma teşkilatlarını kurmalıdır. Tüm dünyayı Mısır’da olup bitenlere karşı duyarlı olmaya çağıyoruz. Darbeci ve cani yönetimin, uluslararası kuruluşlar tarafından gayrimeşru ilan edilmesini istiyoruz. Darbecilere destek olan birtakım Körfez ülkelerini, bu ihanetten vazgeçmeleri noktasında uyarıyoruz. Zalim darbeciler, akıttıkları masumların kanlarında boğulacaklarını unutmasınlar. Ve unutmasınlar ki bütün çocukları öldürseler de elbet bir Musa sağ kalacak. Mısır’da onurlarıyla ve sabırlarıyla cesurca direnen tüm kardeşlerimize, yanlarında olduğumuzu bir kez daha haykırıyoruz.” şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER