ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Ağustos 2014 Perşembe 16:14

Taner Yıldız: "AKP'nin bölünmesini isteyenler heveslenmesin"

Taner Yıldız: "AKPnin bölünmesini isteyenler heveslenmesin"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti İl Başkanlığı'nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Bizim ayrılığımızdan medet umanlar bu tür konulara kafa yormak yerine kendi partileriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla alakalı bari ülke yararına çalışsınlar da ülkeye bir faydaları dokunsun" dedi.

Bakan Yıldız, bir gazetecinin "cumhurbaşkanı seçiminin ardından AK Parti'de Genel Başkanı'nın kim olacağına" ilişkin sorusu üzerine, AK Parti'nin bölünmesini, zemin kaybetmesini bekleyenler olduğunu, bunların heveslenmemesi gerektiğini söyledi.

AK Parti'nin tüm kurucularıyla fire vermeden yoluna devam edeceğini vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti:

"Bizim ayrılığımızdan medet umanlar bu tür konulara kafa yormak yerine kendi partileriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla alakalı bari ülke yararına çalışsınlar da ülkeye bir faydaları dokunsun. Kongrede seçilecek isim kim olursa olsun, seçilecek başbakanın etrafında kenetleneceğimizi herkes bilmeli. Biz bu disiplin içinde bir dava şuuruyla yetiştik. İsimlerin ikinci planda olduğunu önümüzdeki süreçte daha da ortaya koyacağız. Birçok kıymetimiz, değerli arkadaşımız var, onların yapılacak istişarelerle değerlendirileceğini, genel başkan ve başbakan olarak görev alacağını hep beraber görmüş olacağız. göreceğiz."

Cumhurbaşkanı Gül'ün devre dışı bırakıldığı iddiası

Bir gazetecinin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Kayseri ziyareti sırasında, "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Başbakan Erdoğan ve çevresindekiler tarafından devre dışı bırakıldığı ve Kayseri'deki AK Partililerin Başbakan Erdoğan'a oy vermeyecekleri" yönündeki sözlerini sorması üzerine Yıldız, "Bu da aramıza fitne sokmak isteyenlerin yaptığı bir konuşmadır. Ben sürçülisan edildiği kanaatindeyim en iyi niyetle. Sayın Abdullah Gül ile Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Başbakan'ın arasında en ufak bir pürüzün olduğunu ümit edenler yanılacaktır. Birbirinden samimi iki insan arasına girilmez. Her ikisi de bu ülkenin yetiştirdiği önemli insanlardır, onların daha bu ülkeye yapacakları çok hizmet vardır" diye konuştu.

Yıldız, "iki kurucu üyenin kendi arasında yapacağı görüşmelerle önümüzdeki yapının nasıl şekilleneceği belli olacak. Ayrılık tohumu ekmeye çalışanlar gidip 10 dönüm bir yer alıp buğday eksinler daha faydalı olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.


Yıldız, Başbakan Erdoğan ile yaptığı telefon konuşmalarının yasa dışı dinlenmesi konusundaki bir soru üzerine, görevi gereği Başbakan ile pek çok kez mobil, sabit ve kriptolu telefonla görüşmeler yaptığını belirtti.

Yasa dışı dinlenen bakanlıklardan birinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olduğuna dikkati çeken Yıldız, 2,5 yıl bir terör örgütüne üye olma gerekçesiyle dinlendiğini, bunu şiddetle reddettiğini dile getirdi.

Hukuk sınırları içinde, görevini onuruyla şerefiyle devam ettirdiğini ifade eden Yıldız, şöyle devam etti:

"26 ülkenin devlet başkanıyla, bakanlarıyla farklı görüşmeler yaptık. Bunların içinde gizli, çok gizli ibareli olanlar var ve kamuoyuyla paylaştığımız görüşmeler var. Ayrıca uzun zaman kamuoyuyla paylaşmayacağımız bilgiler var. Niçin kendinizle ilgili olmayan konuyu öğrenmek istersiniz, niçin haddinizi aşarsınız? Bunun tarafımıza açıklanması gerekiyor. Ben eğer bir sanatçıyla aynı örgütte aynı gerekçeyle dinleniyorsam bunda bir yanlışlık vardır. Sanatçı arkadaşım adına da bir yanlışlık var demektir, benim adıma da bir yanlışlık var demektir. Biz bunların casusluğa varacak kadar önemli gerekçelerle yapıldığını biliyoruz. Kamu davaları da hukuk davaları da devam edecek, bütün sorumlular ortaya çıkana kadar mücadelemiz devam edecek. Sayın Başbakanımızla yaptığımız görüşmelerin önemli kısmının tapelerde ve ellerinde olduğunu gördük, bu kabul edilemez, biz devlet yönetiyoruz. Önümüzdeki süreçte cezalandırılmalarını bekliyoruz."

Bakan Yıldız, cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 8 Ağustos'ta Kayseri'de düzenlenecek mitingde konuşacağını söyledi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Kayseri milletvekili olarak cumhurbaşkanlığına seçildiğini anımsatan Yıldız, "Görev yaptığı sürece Türkiye'nin normalleşmesine, istikrarına konulan katkıyı en üst düzeye çıkardı. Şimdi yeni bir dönem başlıyor, yeni Türkiye'nin kapıları aralanıyor. Kayseri yine üstüne düşeni yapacaktır. Gerek yarın ki mitingde coşkusuyla gerekse 10 Ağustos'ta yüksek katılım oranıyla bunu yapacaktır" diye konuştu.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER