ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 15:35

Tan yeni Anayasa için karamsar konuştu

Tan yeni Anayasa için karamsar konuştu


BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, yeni anayasada 4 partinin uzlaşmasının mümkün olmayacağının görüldüğünü öne sürdü.

    BDP’li Altan Tan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, yeni bir anayasa yapılmak isteniyorsa, dünyadaki en gelişmiş demokrasilerin kriterlerine uygun bir anayasa paketinin Meclis’e getirilmesini isteyerek, bu pakete AK Parti, BDP ile varsa CHP ve MHP’den milletvekillerinin destek verebileceğini ve ardından referanduma götürülebileceğini ifade etti.

    CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun, 'getirin demokratikleşme paketini destek vereceğiz' dediğini aktaran Tan, “Diktatörlerin anayasasından kurtulmak isteyen milletvekilleri buna destek verecek ve Türkiye halkı bu musibetten kurtulmuş olacak.” dedi.

    Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda uzlaşma noktasındaki mantığının bittiğini öne süren Tan, “Kendimi kurtarayım, halkı uyutayım, seçimleri atlatayım diyorsanız takke düşmüş kel görünmüştür” diye konuştu.

    PARTİ GRUP TOPLANTILARINA ELEŞTİRİ

    Tan, partilerin grup toplantılarının mantığına uygun yapıldığına şimdiye kadar şahit olmadığını belirterek, “Tiyatroya döndü, tezahüratlar yapılıyor. Sokakta yapılması gereken mitingler orada yapılıyor ve sürekli küfrediliyor.” şeklinde konuştu.

    'Sözde asayiş birimleri, kimlik kontrolü ve yol kesme' gibi olayları doğru bulmadığına da dikkat çeken Tan, şunları ifade etti: ”Türkiye’de barışı, demokratikleşmeyi konuşuyorsak, hala mevcut idareyi çözüm noktasında tanıyorsak, parlamentoyu meşru çözüm yeri olarak görüyorsak, biz bu meşruiyet içerisinde hareket etmek zorundayız. Bir yandan barışı konuşurken, bir yandan çatışma, ikili yönetim, farklı davranışlar, bunlar sürecin dili değil ama bunları parti araştırıyor.”

    “PARTİLER İLKESEL OLARAK SEÇİM İTTİFAKI YAPABİLİR”

    Mezarlık açılmasını bunların dışında tutmak gerektiğini savunan Tan, “Mezarlık çok gizli yapılacak bir şey değil. İnşaatı bile birkaç aylık süreç. Devletin bilgisi dahilinde gelişen bir süreç ama yol kesme, kimlik sorma, adam kaçırma, sürecin ruhuna uygun değil.” dedi.

    Tan, bir başka soru üzerine, ilkesel olarak partilerin seçime dönük ittifak yapabileceklerini söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER