ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 13:37

Tamaylıgil: Türkiye iyi yönetilmiyor

Tamaylıgil: Türkiye iyi yönetilmiyor


CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, Türkiye'nin iyi yönetilmediğini, ekonomisinin iyiye gitmediğini savundu. CHP iktidarında, halkıyla üreten ve refahı halkına yayan bir ekonominin hedeflendiğini söyledi.

Tamayligil, Mersin'in Tarsus ilçesinde esnafı ziyaret etti. Burada yaptığı konuşmada,
CHP iktidarında yoksulluk biteceğini ifade eden CHP Genel Sekreteri Tamaylıgil, şöyle konuştu: ''Cumhuriyet Halk Partisi olarak, ekonomik gelişmenin temel amacı, üretimin artırılması ve bu sayede artan refahın adaletli bir şekilde paylaşılması olduğunu savunuyoruz. Bunun için yüksek büyüme hızlarını sağlamanın yanında nitelikli, halkı kucaklayan, bütün sektörlere ve çalışanlara yayılan sürdürülebilir bir büyümeyi hedefliyoruz. Hedefimiz halkıyla üreten ve refahı halkına yayan bir ekonomidir. Bu çerçevede nitelikli, kalıcı ve yüksek büyüme ile Türkiye'yi dünya ekonomi liginin üst sıralarına taşımayı, işsizliği hızla azaltmayı, düzgün ve nitelikli istihdamı kolaylaştırmayı, başta kadınlar ve gençler olmak üzere toplumun geniş kesimlerinin üretim süreçlerine katılımını sağlamayı hedefliyoruz. Toplumsal gelişme ve dayanışma güçlendirilecek, bölgesel gelir ve gelişmişlik farkları azaltılacaktır. Bu amaçlara ulaşmak için sosyal devleti yeniden ayağa kaldıracağız. Yoksulluğun arkasında, yüksek işsizlik, kayıt dışı çalışma, düşük ücretler, etkin olmayan sosyal güvenlik, yetersiz sağlık ve sosyal destek, niteliksiz eğitim yatmaktadır.''

Üreterek, üretileni yatırıma dönüştürerek, rekabet liginde ülkeyi üst sıralara taşımak istediklerini belirten Tamaylıgil, ''Türkiye'de bu potansiyel var. Türkiye'de un, şeker, su var, usta yok. Büyüyen ve yükselen ekonomide işsizliğin arttığı görülmemiştir. Tayyip Erdoğan gibi bir usta çıktı, ekonominin büyüdüğünü söylüyor ama işsizlik artıyor. Böyle bir ekonomi olmaz. Eğer bir geminin kaptanı usta değilse, o gemi karaya oturur. AK Parti iktidarı da bunu yapıyor. Bu ülkeyi kuran CHP'dir. Biz çiviyi çaktık, bunlar söktü. Önümüzdeki seçimde mührü bize verin, bu ülkenin çiftçisini, işçisini, köylüsünü, emeklisini biz kalkındıralım. Adil yönetim ve adil paylaşımı kuralım.'' diye konuştu.

CHP olarak toplumsal uzlaşıdan yana olduklarını, ülkede barışın hakim olmasını istediklerini belirten Tamaylıgil, toplumsal uzlaşının yerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğunu sözlerine ekledi.

Tamaylıgil'e, CHP ilçe Başkanı Mehmet Özel tarafından Şahmeran figürlü tepsi armağan edildi. İlçe binasında partililerle de buluşan Tamaylıgil, Yarenlik alanında esnaf ziyaretinde bulunduktan sonra Ankara’ya döndü. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER