ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Temmuz 2014 Salı 14:22

Talimatı PKK mı verdi?

Talimatı PKK mı verdi?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''Elektrik arz güvenliği ile ilgili herhangi bir sıkıntımız yok... Gerek PKK’nın gerekse farklı unsurların "Elektrik paralarını ödemezsiniz iyi olur dediklerini biliyoruz'' dedi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Güneydoğu’daki bazı illerde yapılan elektrik kesintilerine ilişkin, “Elektrik arz güvenliği ile ilgili herhangi bir sıkıntımız yok. Üretimle alakalı herhangi bir sıkıntımız yok ama biz parasını ödeyenle ödemeyen arasındaki ayrımı mutlaka kamuoyuyla paylaşmak durumundayız. Gerek PKK’nın gerekse farklı unsurların "Elektrik paralarını ödemezsiniz iyi olur" dediklerini biliyoruz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, AK Parti Grup Toplantısına katılma üzere geldiği TBMM’de gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin, son dönemde Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşanan elektrik kesintilerinin neden kaynakladığını ve vatandaşların bu konuda yaptığı eylemleri HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da desteklediğinin sorulması üzerine Bakan Yıldız, “Bu tür eylemlere Jandarmayı, Polisimizi karşısına alıp da, dün iki tane jandarmadan askerimiz yaralandı. Böyle bir eyleme girilmiş olmasını ve bunun Sayın Demirtaş tarafından desteklenmiş olmasını çok üzücü buluyorum. Biz orada ilçelerin isimlerini vermeyeceğim ama çok iyi bilinir. Dicle bölgesinde ödeme oranının, kayıp kaçak oranının yüzde 75-80’lere çıktığı ve ödeme oranlarının yüzde 10’lar civarında olduğunun bilinmesi lazım. Biz 77 milyonumuza hizmet etmek durumundayız. Doğusu, batısı yok. Elektrik arz güvenliği ile ilgili herhangi bir sıkıntımız yok. Üretimle alakalı herhangi bir sıkıntımız yok ama biz parasını ödeyenle ödemeyen arasındaki ayrımı mutlaka kamuoyuyla paylaşmak durumundayız” karşılığını verdi.

SEHVEN PARASINI ÖDEMEYENLER NE YAPACAK?

“Ödemeyenlerin parasının, ödeyenler tarafından daha fazla ödenmesi doğru bir işlem değil” diyen Yıldız, şunları kaydetti:

“O yüzden kasten veya sehven parasını ödeyemeyenlerin mutlaka bu konuyla alakalı ödeme yapmaları lazım. Biz oradaki vatandaşımızın dokusunun, yapısının sağlam olduğunu biliyoruz ama bir kısım yönlendirmeler olduğunun da bilgisi bizde var. Gerek PKK’nın gerekse farklı unsurların elektrik paralarını ödemezseniz iyi olur dediklerini biliyoruz. Herkes vatandaşlık görevini tabiî ki yerine getirecek. Petrol alanı sahalarımızdan, bloklarımızdan 2 bin 400 dönüm yeri Diyarbakır Organize Sanayinin genişleme bölgesi olarak verdik. Bu doğru bir şey. Biz bunu her zaman yaparız. Diyarbakır’da bizim, Edirne’de bizim, Kars’ta bizim. Bunun ayrısı gayrısı olmaz. Bu vesileyle vatandaşlarımıza elektrik paralarını zamanında ödemelerini, eğer ödeme gabiliyetlerinde herhangi bir düşüklük varsa ki olabilir, bu konuyla alakalı borçların yapılandırıldığını, azami kolaylıkların gösterileceğini bir kez daha belirtmek istiyorum. Bizim enerjiyle alakalı herhangi bir sıkıntımız yok. Yapılan elektrik kesintilerinin orada dağıtım şirketlerinin, iletim şirketlerinin binalarını taşlayarak, hatta içine orada görevli iki arkadaşımız vardı onlar içindeyken yakmaya çalışarak sonuçlandırılmasını üzücü buluyoruz. Orada barajlar yapılırken ve Türkiye’nin en önemli yatırımlarından bir çoğu havaalanları, barajlar, enerji sektörüyle alakalı yatırımlar Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesine yapılırken kalkıp da burada ayrı bir nokta oluşturmak doğru değil.”

Kuzey Iraktan petrolüyle ilgili soruya Bakan Yıldız, “Sevkiyatta herhangi bir problem yok. Biz her zaman söylüyoruz. Kuzey Irak’ta ve Irak’ın tamamında üretildiği kadar biz ileteceğiz ve onlarda dünya piyasalarına ulaşacak” dedi.

“CİDDİ ORANDA DÜŞTÜ ÜRETİM”

IŞİD’in Kuzey Irak’ta petrol sahalarının bir kısmını ele geçirdiği haberlerinin doğruluğunu ve bunun Türkiye etkisinin ne olacağının sorulması üzerine Yıldız, “Petrol fiyatlarının yükselmiş olması bu tehditten kaynaklanıyor. IŞİD, Beji rafinerisini ele geçirmiş durumda. Ondan kaynaklanan bazı sıkıntılar var. Onun haricinde petrol üretimi sınırlıda olsa Irak’ta yapıldığını görüyoruz ama çok ciddi oranda düştü üretim” karşılığını verdi.

SEÇİMLERDE EK TEDBİR ALINACAK MI?

Yerel seçimlerde oy saymada yaşanan sıkıntılar hatırlatılarak, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bu tür sıkıntılara karşı ek tedbirlerin alınıp alınmadığı sorusuna Bakan Yıldız, “Herhangi bir sıkıntı öngörmüyoruz. O günde yaklaşık 8 bin tane arkadaşımız görev yapmıştı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin oy tasnifinde herhangi bir şey söz konusu olmaz. Belçika’daki son yapılan seçimlerde özellikle Brüksel’de 4 saat oy tasnifi durdurdular. Bilgisayarda olan bir hata yüzünden ama bizim böyle bir şeyimiz söz konusu değil. Gerek iletişim ortamında gerekse enerji sektöründe herhangi bir sıkıntı öngörmüyoruz” şeklinde konuştu.
Yerel seçimlerde trafoya giren kedinin elektrik kesintisine yol açtığı iddialarına ise Yıldız, “Böyle bir hadisenin olup olmadığını enerji sektöründe olanlar bilirler. Bunun tamamıymış gibi gösterilmeye çalışılmasında ben esprilere olan ihtiyacımızdan kaynaklandığı kanaatindeyim. Bizim böyle bir katkımız olduysa iyidir” ifadelerini kullandı.

PETROL GELİRİ HALK BANK'A MI YATTI?

Irak Kürdistan bölgesinin petrol gelirinin 93 milyon dolarlık kısmının Halk Banka yattığı hatırlatılarak, bu paraların taraflara iletilip iletilmediği sorusuna Yıldız, “Bu para Halk Bankası’nda diğer tankerlerle alakalı gelirlerde hep beraber oluşacak. Biz her zaman olduğu gibi şunu çok ve net açık ifade ediyoruz; o para, o gelir Irak’ın geliridir. Irak’ın petrolünden kaynaklanan gelirdir. Bundan pay sahibi alacak olanlar yine Irak’ın kendisidir, Bağdat’tır, Erbil’dir” diye konuştu.

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER