ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Kasım 2012 Perşembe 14:06

Talep yoksa yıkım da yok


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümü aciliyetin dışında, istenmeyen hiçbir yerde yapmayacaklarını belirtti. Bakan Erdoğan Bayraktar, "İstenmeyen hiçbir alanda kanun kapsamında riskli alan ilan edip vatandaşın rızası olmadan yıkmak gibi bir çalışmamız yok." dedi.

Erdoğan Bayraktar, Sakarya Valiliği'ni ziyaretinde yaptığı açıklamada, depreme karşı şehirleri ve binaları sağlamlaştırmaları gerektiğini söyledi. İnsanların yaşama hakkını, hayat hakkını garanti altına almaları gerektiğini vurgulayan Bayraktar, şu ifadeleri kullandı; "Adapazarı'nda gerek valiliğin, gerek büyükşehirin, gerek belediyelerin çalışması var. İnsanlar buradan mağdur olacak seviyeye gelebiliyorlar. Şikayetleri oluyor. Bizim de gayemiz insanlarımızı kesinlikle mağdur etmek değil. Kesinlikle insanlarımızla uyum içinde, bunu bizim gelir seviyemizle orantılı bir biçimde, insanlarımızın da biraz elini taşın altına koyacak bir şekilde karşılıklı ahenk içinde yapmamız lazım. Eğer hala riskli binalarda insanlarımız oturuyorsa bizim vatandaşımızın da dikkat ederek, belediyemizin de dikkat ederek, biz de devlet olarak gereken yardımı kira yardımıysa kira yardımı, insanlar ev yaparken kredi alacaksa krediye destek şeklinde ve imar konusunda ne gerekiyorsa onları da. İnsanlarımızın huzurunu kaçıracak bir eylem içerisine girmeyiz. Ama insanlarımızın da açıkgözlülük yapanlara karşı da uyanık olması lazım. Onları da engellemek lazım. Halkımızla bütünleşerek, bilinci arttırarak olası bir depremde bir daha can kaybı yaşamayalım diye bu bilinci oluşturma gayreti içinde olmamız lazım."

Gazetecilerin kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili sorularını da cevaplandıran Bakan Bayraktar, Türkiye'de 10 yıldır kentsel dönüşüm yapıldığını, 300 noktada TOKİ marifetiyle sürecin devam ettiğini ifade etti. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasası'nı çıkardıklarını anlatan Bayraktar, "Tüm bu yasaların beraber yürümesi lazım ancak bizim kriterimiz gönüllülük kriterine göre. Nerede bir talep varsa oradan başlayacağız. Çok acil olmadığı sürece, yani ayakta duramayacak durumda değilse, razı olmuyorsa yıkmayız. Yıkım konusunda çok sayıda müracaat aldık. Bir sürü yerden talep geliyor, hep birlikte yürüteceğiz bu işi. Ancak bazı kişiler 'yıkma, kalsın' diyor, kalsın kardeşim. Zorla güzellik olmaz. Kentsel dönüşümü aciliyetin dışında, istenmeyen hiçbir yerde yapmayacağız. Onun için istenmeyen hiçbir alanda kanun kapsamında 'riskli alan' ilan edip vatandaşın rızası olmadan yıkmak gibi bir çalışmamız yok. Kendileri gelip isteyecek ve yapacağız." diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER