ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 09:10

Taksim için referandum olursa sonuç ne olur?

Taksim için referandum olursa sonuç ne olur?

Günlerdir devam eden Gezi Parkı eylemlerinden sonra referandum yapılabilir. Peki İstanbul ve Beyoğlu'nda son yapılan yerel seçim sonuçları merak ediliyor.


AK Parti sözcüsü Hüseyin Çelik, Başbakan Erdoğan'la 11 kişinin yaptığı Gezi zirvesi sonrası referandum seçeneğinin ağırlık kazandığını açıkladı.

Çelik'in 'Referanduma gidebiliriz' açıklaması sonrası akıllara 2009 yerel seçimlerini getirdi. Son yerel seçimde hangi parti İstanbul'da ne kadar oy aldı? Gezi Parkı'nın bağlı olduğu Beyoğlu seçimlerinde partilerin oy oranı neydi?

Dört yıl önce gerçekleştirilen yerel seçimde İstanbul'da İl Genel Meclisi'nde AK Parti 40.2 oy oranıyla birinci parti olmuştu. CHP ise yüzde 33.6 oy oranıyla ikinci sırada yer alırken MHP ve Saadet Partisi deyüzde 7.2'şer oy oranına sahip olmuştu.

CHP BEYOĞLU'NDA ERKEN KUTLAMA YAPMIŞTI

Hüseyin Çelik, referandumun İstanbul genelinde ya da sadece Beyoğlu ilçesinde yapılabileceğini de açıklamıştı. 2009 yılındaki yerel seçimde Beyoğlu'nda AK Parti ve CHP arasında kıyasıya bir rekabet yaşanmıştı. Akşam saatlerinde CHP Beyoğlu Belediyesi'ni kazandıklarını iddia ederek erken kutlamalara başlamıştı. Ancak ilerleyen saatlerde AK Parti'nin oy oranı CHP'yi geçmişti. Seçim sonrası yapılan itirazlara rağmen Beyoğlu Belediyesi'ni AK Parti'nin kazandığı Yüksek Seçim Kurulu tarafından tescil edilmişti.

BEYOĞLU'NDA PARTİLERİN OY ORANI

2009 yılındaki yerel seçimlerde Beyoğlu ilçesinde partilerin oy oranı şöyleydi;

AK Parti yüzde 37.4, CHP yüzde 26.5, Saadet Partisi yüzde 12.8, MHP yüzde 9.6.KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER