ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 16:58

Tabelalar ve kurum isimlerinde düzenleme


 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, Türkçe'nin daha doğru ve yaygın kullanılması amacıyla önümüzdeki günlerde yeni projeler hayata geçireceklerini söyledi. Özellikle tabela ile kamu kurum ve kuruluşların isimlerine yönelik çalışma yapılacağını bildiren Erdem, "Ben bunu geçenlerde Başbakanımızla da paylaştım. O da olumlu bakıyor. İnanıyorum ki bu çalışmalardan sonra tabelaların önemli bir kısmında 'akşamdan sabaha ciddi düzelmeler olur' diye düşünüyorum. Çünkü birçok insan bu konuda art niyetli değil, bilmediğinden.” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erdem, Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, birliğin şeref başkanı Mehmet Doğan ve genel başkan yardımcısı Ahmet Fidan’ı makamında kabul etti. Erdem'in heyeti kabulünde özellikle Türkçe'nin kullanımında yaşanan sorunlar ele alındı. Erdem, siyaset ve teşkilat çalışmalarının yanı sıra kültürel çalışmalarının da olduğuna değinerek, son kaleme aldığı ‘Bizimkisi Türkçe Sevdası’ kitabından bahsetti. Artık yazar sayılıp sayılmayacağını soran Erdem, edebiyatçı olmadığını, bu işin içinden gelmediklerini fakat bu konuda dertli olduklarını dile getirdi.

"TÜRKÇE'NİN KULLANIMI KONUSUNDA DERTLİYİZ"

Türkçe’nin içinde bulunduğu sıkıntılarına dikkat çeken Erdem, özellikle ilk akla gelenin tabelalar olduğunu söyledi. İşin içine girdikten sonra sorunun o boyutta olmadığını, sorunun daha derin olduğunu, bugün artık Türkçe harfleri İngilizce okur hale gelindiğinin altını çizen Erdem, “Biz ‘F’ diyoruz ama büyük bir kesim ‘EF’ diyor. Geçen Tokat’taydım, içecek firması olan bir şirket ‘adımızı İngilizce şekliyle okuyalım’ dedi. Buna itiraz ettim, asıl tehlike bu. Yani gide gide alfabeyi İngilizler gibi Almanlar gibi okumaya başlarsanız, o zaman kelimeler değişir. Bu da bu işe tabeladan ziyade daha derin bakmamız gerektiğini gösterdi.” diye konuştu.

Kendisinin Türkçe ile ilgili notlar aldığını kaydeden Erdem, arkadaşlarının bu notları kitaba çevir önerisinin ardından ‘Bizimki Türkçe Sevdası’ adlı kitabın ortaya çıktığını söyledi. Kitapla amaçlarının Türkçe merkezli tartışma ortamı yaratmak olduğunu aktaran Erdem, şuana kadar dönüşlerin iyi olduğunu söyledi. Erdem, özellikle öğretmen ve imamlara ulaşma konusunda ciddi gayretleri olduğunun altını çizen Erdem, bunu da başardıklarını ifade etti.

"BU KONUYU BAŞBAKAN İLE DE GÖRÜŞTÜM"

Anayasanın Dili Sempozyumu’na da değinen Erdem, yeni anayasa çalışmalarında bu sempozyumun dikkate alınacağına inandığını, daha anlaşılır ve toplumu kuşatan bir dilin kullanılacağına inandığını bildirdi. Erdem, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tabi burada da kalmamalıyız. Özellikle tabela ile kamu kurum ve kuruluşların isimlerine yönelik ortam çalışmalar yapabiliriz. Ben bunu geçenlerde Başbakanımızla da paylaştım. O da olumlu bakıyor. İnanıyorum ki bu çalışmalardan sonra tabelaların önemli bir kısmında akşamdan sabaha ciddi düzelmeler olur diye düşünüyorum. Çünkü birçok insan bu konuda art niyetli değil, bilmediğinden.”

‘Dilimiz kelime bakımından fakir bir dil’ anlayışının olduğuna dikkat çeken Erdem, bunun yanlış olduğunu belirtti. Erdem, örnek olsun diye kurumlarda çıkış anlamında kullanılan ‘Exıt’ kelimesinin kullanılmasını dile getirdi. Erdem, ‘Exit’ yerine çıkış ve kaçış diye iki ayrı kelimenin yazılabileceğini bunun da Türkçe’nin fakirliğinden ziyade zenginliğine işareti olduğunu kaydetti.

TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ'NDEN AK PARTİ'YE İŞBİRLİĞİ MEKTUBU

Türkçe ile ilgili olarak önemli çalışmalar yapacaklarını anlatan Erdem, önümüzdeki günlerde hayata geçirilecek projelerde Türkiye Yazarlar Birliği ile birlikte ortak çalışmalar yapabileceklerini söyledi. Birliğin kurucu başkanı ve şeref başkanı Mehmet Doğan da Ekrem Erdem’e destek vererek, kendilerinin de bunu arzuladığını ve onun içinde bir işbirliği mektubu getirdiklerini ifade etti. İş birliği mektubunu Erdem’e sunan Doğan, amacın Türkçe konusundaki hassasiyetleri kazanmak olduğunu ve yeni çalışmalar yapmak olduğunu aktardı.

Anayasanın Dili Sempozyumu’nun önemli bir çalışma olduğunu ifade eden birlik genel başkanı İbrahim Ulvi Yavuz da sempozyumdaki hassasiyetlerin yeni anayasaya yansımasını umduğunu vurguladı. Erdem de buna destek vererek, bunun sadece anayasa ile sınırlı kalmaması gerektiğini, kanun çalışmalarında da bu hassasiyete önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Erdem ile Türkiye Yazarlar Birliği heyeti yapılacak çalışmalarda ortak hareket etme kararı aldı. Ayrıca Erdem, ‘Bizimki Türkçe Sevdası’ adlı kitabını imzalayarak hem heyettekilere hem de basın mensuplarına hediye etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER