ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 18:55

Suriye'ye askeri müdahale tartışmaları


Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Genel Sekreteri Hadi el-Bahra, ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye'ye müdahale konusunda Kongre'nin onayını istemesinin, siyasi konumunu bütünüyle garantiye almaya yönelik olduğunu söyledi.
AA muhabirine açıklama yapan Bahra, Obama'nın, Kongre'nin onayını istemesinin ABD'nin iç siyasetiyle ilgili olduğunu belirterek, "Bu karar, muhtemel askeri müdahalenin tahmin edilemeyen sonuçlarına karşı bir önlem niteliğindedir" değerlendirmesinde bulundu.
Obama'nın konuşmasının ana noktalara odaklandığını ve müdahale konusunun görüşmelerin sonrasına ertelendiğini ifade eden Bahra, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Obama'nın ağırdan alması, Suriye krizinin çözümü için askeri operasyona başvurmak konusunda istekli olmadığı şeklinde anlaşılıyor. İngiltere parlamentosunun muhtemel askeri müdahaleyi de kapsayacak kararı reddetmesi, Obama'yı, siyasi konumunu bütünüyle garantiye alacak meşru bir karar elde etmek için Kongre'nin onayını istemeye sevketti."
- "Müdahale öngörülmeyen sorunları beraberinde getirebilir"
Askeri müdahalenin öngörülmeyen sorunları beraberinde getirebileceğine dikkati çeken Bahra, böyle bir sorunla yüzleşildiğinde, Obama'nın arkasında Kongre'nin ve halkın desteğini bulmasının daha olumlu olduğunu vurguladı.
Bahra, son gelişmelerin ardından Suriye muhalefetinin yaşadığı hayal kırıklığına ilişkin ise şunları kaydetti:
"Hayal kırıklığı, Obama'nın kararından önce de bulunuyordu. Suriye halkı iki buçuk yıldan fazla süredir acı çekiyor. Yüzbinlerce yaralı ve tutuklunun yanı sıra 100 bini aşkın can kaybı yaşandı. Halk hiçbir uluslararası destek olmadan tek başına bırakıldı. Olanlar, uluslararası toplumun Suriye kriziyle ciddi şekilde ilgilenmediğini kesin olarak göstermektedir."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER