ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mart 2014 Pazartesi 08:59

Suriyeli Türkmenler'den parti

Suriyeli Türkmenlerden parti

Suriyeli Türkmenler, "Türkmen Milli Hareket Partisi" adıyla yeni bir parti kurdu.


İstanbul'da bir otelde gerçekleşen tanıtım toplantısında konuşan, Türkmen Milli Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Muhammed Vecih Cuma, Türkmenlerin ihtiyaçlarına cevap vermek, kültür ve kimliğini korumak amacıyla hareketten partiye dönüşün gerekli olduğunu belirtti.

Suriye Türkmenlerinin devrimin başından bu yana her zaman ön saflarda yer aldığını hatırlatan Cuma, "Türkmenler, Suriye'deki devrimci harekete barışçıl gösterilerin en ön saflarında yer alarak başından beri katıldı" dedi. Cuma, Türkmenlerin, Suriye devriminin yaşadığı aksilikler ve krizlere rağmen yeni bir vatanın inşa edileceğine inandığını vurgulayarak, partinin öncelikli hedefinin Türkmenlerin hakkını korumak ve bu anlamda proje ve planlar geliştirmek olduğunu ifade etti.

Türkmenlerin ülke için ek bir değer olduğunu dile getiren Cuma, insan faktörünü esas alacaklarını belirterek, bu zamana kadar beraber hareket ettikleri, ülkeyi beraber inşa ettikleri Suriyeli diğer gruplarla hep beraber zafer kazanacaklarını belirtti.

Cuma, Suriye'de Türkmenlerin rolünün önemine dikkati çekerek, ülkede başta İslamiyet'in korunması olmak üzere vatandaş olmanın gerektirdiği her görevi yerine getirdiklerini kaydetti.

"Suriye konusunda 'sözünü kim tuttu' diyecek olursak, listenin başında Türkiye gelir"

 Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı George Sabra da birlik konusuna vurgu yaparak, Suriyelilerin, dünyada eşi görülmemiş şekilde kayıplar verdiğini, olayların kontrolünü tekrar elde etmek için kendi aralarında birlik olmaya ihtiyaç duyduklarını söyledi.

"Suriye konusunda, sözünü kim tuttu diyecek olursak, listenin başında Türkiye gelir" diyen Sabra, "Bu Türkiye'ye yönelik dalkavukluk değil, gerçeğin ta kendisi. Türkiye, Suriyelilere yardım edenler listesinde en başta yer alıyor" dedi.

Türkmenlerin kurduğu yeni partinin milli çalışma ve çeşitlilik açısından önemine vurgu yapan Sabra, Türkmenlerin tarihler boyunca ülkenin inşası için Suriyelilerin yanında yer aldığını kaydetti.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) üyesi Fayiz Sare ise SMDK'nın Türkmenlerin kurduğu partiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Suriye'de herkesin kendini ifade edeceği bir platformun bulunması en doğal hakları. Türkmenler de tıpkı diğerleri gibi Suriye vatandaşı, devrim herkesin ortak devrimi" dedi.

Suriyelilerin Türkiye'de sığınmacı gibi değil misafir konumunda olduğunu belirten Sare, "Türkiye, hükümet ve millet olarak, sivil toplum kuruluşları aracılığıyla yardımlarda bulundu. Türkiye büyük bir yük omuzladı. Eğer Suriye meselesinden yana bir tutuma sahip olmasaydı bunu yapmazdı. Suriyelilerin Türkler'e güller vermesi gerekir" ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER