ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 22:31

Suriyeli sığınmacılara 482 milyon aktarıldı


 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Suriyeli sığınmacılar için, bugüne kadar AFAD'a 482 milyon lira aktarıldığını bildirdi.
    
2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesine devam ediliyor. Görüşmelerde, tasarının ''Bağlı Cetveller'' başlıklı 4. maddesi ile maliye bakanına yedek ödenek, aktarma yetkisi veren ''Gerektiğinde Kullanılabilecek Ödenekler'' başlıklı 5. maddesi kabul edildi.
    
Maddelerin görüşülmesi sırasında söz alan CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, dolaylı verginin dünyanın en adaletsiz vergi toplama yöntemi olduğunu söyledi. Dolaylı vergide dünya ortalamasının yüzde 30-35 düzeyinde olduğunu, Türkiye'de ise bu oranın 60-65'lere kadar çıktığını ifade eden Eryılmaz, ''Hükümet bütçe açığını kapatmak için sürekli zam yapıyor. Sosyal adalet bunun neresinde-'' dedi.
    
Katar'da geçen kasım ayında Suriye'nin geleceğiyle ilgili toplantı yapıldığını anımsatan Eryılmaz, anlaşma metninde, ''Suriye'deki muhalefetin yönetimi devralması halinde Filistin direniş hareketiyle ilişkilerin kesileceğinin'' kabul edildiğini öne sürdü. Eryılmaz, iktidar sıralarına, ''Hani siz İsrail'e karşıydınız. Dışişleri Bakanı bunu yalanlasın'' diye seslendi.
    
MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan da tasarının 2007'de 40 olan madde sayısının bugün 15'e kadar inmesinin takdire değer olduğunu söyledi ancak yine de eleştirilecek yanları bulunduğunu ifade etti. Ayhan, tasarının maliye bakanına yedek ödenek ve aktarma yetkisi veren 5. maddesinin, Meclis'in bütçe yapma yetkisinin gasbı olduğunu öne sürdü.
    
Maliye bakanının yetki kanunuyla harcama yetkisinin yanlış olduğunu savunan Ayhan, ''Yakın olduğunuz yazarlar, bürokratlarınızın Anayasa Mahkemesinde yanlışların izahını yaptığını yazıyor. Yazık değil mi onlara, gidin kendiniz anlatın'' dedi.
    
    ''BOTAŞ'ın 2013'te KDV ve ÖTV'yi ödeyeceği varsayıldı''

    
Daha sonra milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye'ye sığınan Suriyeli mülteciler için AFAD'a bugüne kadar 482 milyon lira aktarıldığını belirtti.
    
Şimşek, bu yıl vergi borcunun ikinci kez yapılandırılmasının gündemlerinde olmadığını kaydetti.
    
2013'te ÖTV artışının yüzde 17'nin üzerinde öngörüldüğünü anlatan Şimşek, ''Bunun iki kaynağı var. Birincisi eylülde bazı vergi artışlarını yaptık, onun yansıması olacak. İkincisi, bugüne kadar BOTAŞ nakit akışındaki problemleri nedeniyle ÖTV ve KDV ödemiyordu. 2013'te bunları ödeyeceği varsayıldı. BOTAŞ'la bu konuda görüşüldü. Bu, makul bir varsayımdır'' diye konuştu.
    
Bakanlıklar ve bağlı kuruluşların hizmet binalarına ödenen kira bedelleriyle ilgili soruyu da cevaplayan Şimşek, hizmet binası için 2011 yılında 215 milyon lira kira ödendiğini ifade etti. Şimşek, 2012'de kira bedeli için 207 milyon lira ödenek ayrıldığını belirterek, son yıllarda kurulan yeni birimlerin hizmet binaları için kiralamak durumunda kalındığını söyledi. Maliye Bakanı Şimşek, ''Önümüzdeki dönemde bina sıkıntılarını giderirsek kiradan kurtarmış oluruz'' dedi.
    
Yurt dışı yolluk giderlerine ilişkin soru üzerine Şimşek, bakanlıkta bazı personeli sadece uluslararası konferanslara gönderdiklerini, kendisinin yurt dışı gezilere minimum seviyede personelle gittiğini dile getirdi.
    
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER