ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 16:01

Spor Bakanı Kılıç: Hapis cezasının caydırıcı olması için tedbirlerimizi alıyoruz


Gençli ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Beşiktaş - Galatasaray derbisinde yaşanan olayların ardından öne çıkan 2 konu olduğunu kaydetti. Bakan Kılıç, "Bunlardan birisi özel güvenlik yerine güvenlik ihtiyacının polis tarafından karşılanması, diğeri ise sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine yönelik suç işleyenlerle ilgili durumun hapis cezaları yönünden yeniden ele alınması." dedi.

    Bakan Kılıç, "Şu an bu kanunun ihlaline yönelik hapis cezaları var fakat alt sınır erteleme sınırında olduğu için hapis cezaları büyük ölçüde tehir ediliyor geriye bırakılıyor. Geriye bırakıldığı zaman da caydırıcılık konusunda bir takım tereddütler var. Seyirden men cezası var para cezası var hapis cezası var. Seyirden men cezasının harfiyen uygulanabilmesi için kameralı güvenlik ve elektronik bilet sisteminin Türkiye Futbol Federasyonu tarafından ivedilikle tamamlanması ve hayata geçirilmesi gerekiyor. Ama hapis cezalarının caydırıcı olabilmesi için de alt limitin erteleme limitinin üzerine çıkarılması gerekiyor. Veya bu konulardaki erteleme olağanın ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu yönüyle de biz tedbirlerimizi alıyoruz." şeklinde konuştu.

    AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantı öncesinde AK Parti Genel Merkezi'ne gelişinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Kılıç, bir kanun düzenlemesi olup olmadığı konusunda "Meclis açılır açılmaz gündeme gelecek konular tabiki var. Koruma memurluğu konusu İçişleri Bakanlığımız tarafından çalışıyor. Biz de 6222 sayılı kanunda bazı değişiklikler yapma düşüncesindeydik. Son yaşananlar belki bunları hızlandırmamızı beraberinde getirecek. Bildiğiniz gibi kulüplerin talebi üzerine stadyumlardaki güvenlik gereksinimi kulüplerin belirlediği özel güvenlik firmaları tarafından karşılanmaya başlamıştı." diye konuştu.

    Özel güvenlik organizasyonun yetersizliğinin pazar gecesi oynanan derbi müsabakada bir kez daha görüldüğünü ifade eden Kılıç, "O nedenle güvenliğin özel güvenlik birimlerinden alınarak yeniden eskiden olduğu gibi emniyet birimlerine devredilmesi önemli bir çözüm adımı olacaktır. Burada kuşku olmasın, hedef holiganizm ile mücadele olmalıdır. Bizim de bakışımız holiganizm ile mücadele şiddet ile mücadeledir. Sporun özüne ve ruhuna aykırı davranışlarla mücadeledir. O gece yaşananlar sahada rekabet olan her 2 takıma da zarar vermiştir Türk futboluna zarar vermiştir, Türkiye'nin toplumsal huzuruna zarar vermiştir. Bu huzursuzluğun bertaraf edilmesi yönünde alınması gereken bütün tedbirleri almaktayız. Kanun üzerinde taslak çalışmalarımız devam ediyor. O taslak çalışmalar tamamlandığında Adalet Bakanlığı'nda yeni birimlerle konuyu konuşacağız ve nihai bir karara varacağız. Sonra tasarı mı olacak kanun teklifi olarak mı gelecek. Büyük olasılıkla kanun teklifi olarak ilgili komisyona intikal edecektir. Gereken yasal düzenlemeleri hızla gerçekleştireceğiz." ifadelerini kullandı.

    Bu konuda öne çıkan iki konu olduğunu belirten Spor Bakanı Kılıç, "Onlardan biri özel güvenlik yerine güvenlik ihtiyacının polis tarafından karşılanmasıdır. Diğeri sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine yönelik suç işleyenlerle ilgili durumun hapis cezaları yönünden yeniden ele alınmasıdır. Şu an bu kanunun ihlaline yönelik hapis cezaları var fakat alt sınır erteleme sınırında olduğu için hapis cezaları büyük ölçüde tehir ediliyor geriye bırakılıyor. Geriye bırakıldığı zaman da caydırıcılık konusunda bir takım tereddütler var. Seyirden men cezası var para cezası var hapis cezası var. Seyirden men cezasının harfiyen uygulanabilmesi için kameralı güvenlik ve elektronik bilet sisteminin Türkiye Futbol Federasyonu tarafından ivedilikle tamamlanması ve hayata geçirilmesi gerekiyor. Ama hapis cezalarının caydırıcı olabilmesi için de alt limitin erteleme limitinin üzerine çıkarılması gerekiyor. Veya bu konulardaki erteleme olanağının ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu yönüyle de biz tedbirlerimizi alıyoruz." şeklinde konuştu.

    Kılıç, olayların belli bir grubun üzerine yıkılmaya çalışıldığı yönündeki bir soru üzerine ise "Kimsenin gündemi üzerinden konuşmayız. Olayın berraklığa kavuşması lazım. Berraklığı mevzu bahis olmadıkça suçlamada bulunmayız. Herhangi bir kesimi değil suçluları bulmak lazım. Suçlular tespit edilecek. Ayrı bir gündem oluşturmaya kimse tevessül etmemelidir." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER